Dylematy obecności państwa w gospodarce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 2086
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Dylematy obecności państwa w gospodarce - strona 1  Dylematy obecności państwa w gospodarce - strona 2  Dylematy obecności państwa w gospodarce - strona 3

Fragment notatki:

Dylematy obecności państwa w gospodarce (czy?, ile?, jaka?). + Polityka gospodarcza(ekonomiczna)- jest to oddziaływanie państwa na gospodarkę. Polega na ingerencji w procesy produkcji, podziału wytworzonych dóbr oraz ich konsumpcji. Inne jej definicje- Wi niarski: świadome oddziaływanie władz państwowych na gospodarkę narodową - na jej dynamikę, strukturę i funkcjonowanie, na stosunki ekonomiczne w państwie oraz na jego relacje z zagranicą. Secomski: działalność państwa, polegającą na określeniu bieżących i perspektywicznych celów społeczno-gospodarczych oraz ich realizacji, w oparciu o poznane prawa społeczno-ekonomiczne oraz za pomocą metod i środków wynikających z zasady racjonalnego gospodarowania.
+ Politykę ekonomiczną dzielimy zazwyczaj na:
Makroekonomiczną:
Polityka pieniężna
Polityka budżetowa
Polityka zagraniczna
Polityka dochodowa (aspekt makro)
Mikroekonomiczną:
Polityka ochrony konkurencji
Polityka strukturalna
Polityka regionalna
Polityka dochodowa (aspekt mikro)
+ Głównym powodem, który możemy podać jako przyczynę obecności państwa w gospodarce jest korygowanie działań mechanizmów rynkowych i niedoskonałości rynku takich jak: Nieefektywno ść niedoskonała konkurencja, monopole
negatywne efekty zewnętrzne
brak zainteresowania dziedzinami działalności w sferze tzw. dóbr publicznych
Nierówno ść dochodów rozpiętości w poziomie dochodów i warunków życia ludności
Niestabilno ść gospodarki wahania koniunktury, recesja niskie tempo wzrostu, bezrobocie
+ Różne ujęcia roli państwa w gospodarce wg myśli ekonomicznej: Etatyzm - ekonomiści reprezentujący takie podejście twierdzą, że państwo powinno pełnić aktywną rolę w gospodarce, co stanowi czynnik stabilizujący i przyczyniający się do podniesienia ogólnego bogactwa narodu. Przedstawiciele tej doktryny uważają, że państwo powinno podejmować kluczowe decyzje rozwojowe oraz zapewnić każdemu obywatelowi pracę i godziwe wynagrodzenie, a także troszczyć się o najbiedniejszych i najsłabszych. Nie musi to jednak oznaczać rezygnacji z gospodarki rynkowej i przejścia do gospodarki planowej - socjalizmu. Liberalizm- Poglądy postulujące ograniczenie roli państwa w gospodarce do minimum. Podstawą jest założenie o przewadze alokacji wolnorynkowej nad gospodarką sterowaną. Najważniejszym elementem rynku jest konkurencja, która zapewnia najbardziej efektywne wykorzystanie czynników wytwórczych. Główną rolą państwa jest tworzenie ładu społecznego i kontrolowanie jego przestrzegania.

(…)

…, gdyż są one rozdzielane centralnie. + I na koniec kilka współczesnych modeli udziału państwa w gospodarce:
Model anglosaski: neoliberalna gospodarka rynkowa (USA, Wielka Brytania) Model skandynawski: kapitalizm z socjaldemokratycznym obliczem (Szwecja)
Model nadreński: społeczna gospodarka rynkowa (Niemcy, Francja, Włochy)
Model japoński: gospodarka rynkowa „azjatyckich tygrysów” - sterowana gospodarka rynkowa (Korea…
… i kontrolowanie jego przestrzegania. Państwo powinno tylko uzupełniać działanie rynku.
Wyszczególniamy następujące systemy gospodarcze
Wolnorynkowy- Występuje, gdy państwo ogranicza swoją aktywność do określania ładu i porządku prawnego. Procesami gospodarczymi rządzi niewidzialna ręka rynku. Najważniejszym elementem rynku jest konkurencja wśród jego uczestników. Eliminuje ona z rynku słabsze firmy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz