Długość życia w krajach Trzeciego Świata-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Długość życia w krajach Trzeciego Świata-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Agnieszka Uznańska- Miska
Stosunki Międzynarodowe
Studia uzupełniające, stacjonarne- Rok I
DŁUGOŚĆ ŻYCIA W KRAJACH TRZECIEGO ŚWIATA, JAKO WYZNACZNIK ZABEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO
Jak pisał w swojej książce Edward Rosset „Różne są dobra, którymi cieszy się człowiek lub które chciałby posiąść. Ale jedno z nich ma wartość nadrzędną, a jest nim samo życie”. Tematem poniższej pracy, jest problem długości życia w danych regionach, w aspekcie zabezpieczenia zdrowotnego. Na samym wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że w odniesieniu do krajów Trzeciego Świata ciężko jest mówić o jakimkolwiek zabezpieczeniu zdrowotnym. Posługując się zdrowym rozsądkiem i informacjami dostarczanymi nam z prasy, radia, czy telewizji, a także tym, czego uczy się nas w szkole, można bez problemu wnioskować, że na długość życia w krajach słabo rozwiniętych ma wpływ wiele czynników, a owa długość życia obrazuje jedynie, jak istotne są to czynniki i jakim zaniedbaniom są one poddawane. Często, w publikacjach czy mediach mówi się o jednym i niepodzielnym świecie. Tak naprawdę, niemal od zarania dziejów mamy do czynienia z dwoma zupełnie odmiennymi światami. Jeden z nich- symbol bogactwa i dobrobytu, drugi zaś- biedy, analfabetyzmu, chorób i nędzy. Pierwszy z nich to kraje, które zasłużyły sobie na miano rozwiniętych (głównie Europa, Ameryka Północna), drugie zaś, to kraje słabo rozwinięte, czyli tzw. Kraje Trzeciego Świata (Afryka, Azja, Ameryka Łacińska). Kraje Trzeciego Świata, to najliczniejsza, a zarazem najbardziej zróżnicowana pod kątem rozwoju gospodarczego grupa. W państwach tych PKB nie przekracza na ogół 300USD na jednego mieszkańca. Najbardziej charakterystycznymi cechami KSR są m.in. eksplozja demograficzna, niski standard życia, analfabetyzm, wysoka umieralność niemowląt, niska wydajność pracy, a także stale rosnące zadłużenie.
W latach 1970-1980 liczba ludności świata wzrosła z 3 683mld do 4 453mld osób, czyli o 21%, przy czym przyrost ten najwyższy był w Afryce (33%), Ameryce Łacińskiej (27%) i Azji (24%). Natomiast liczba ludności Europy wzrosła zaledwie o 5%, a Ameryki Północnej - o 11%. W 2004r. na świecie żyło już ponad 6,4mld osób. Co więcej, obecnie każdego roku przybywa ich ok. 140mln, z czego 50mln umiera. Niewątpliwie w krajach uznawanych za rozwijające się, odsetek ten jest nadal najwyższy (tempo wzrostu liczby ludności wynosi ok. 3% ), mimo iż odnotowuje się coraz mniejszą ilość dzieci przypadających na jedną kobietę. W krajach słabo rozwiniętych duży przyrost naturalny wynika nie ze stricte wysokiej stopy urodzeń i spadku wskaźnika umieralności, ale przede wszystkim (a co wydaje się być zaskakujące

(…)

… są najczęściej wobec takich chorób jak: AIDS, malaria, dżuma, gruźlica, itp. Mniej finansowane są zaś: zapalenie płuc, zaćma; które uleczalne w krajach uprzemysłowionych, w KSR sieją spustoszenie). Większość dostępnych środków przeznacza się na usługi lekarskie, zaniedbując tym samym sferę profilaktyki i promocji zdrowia, które to mogłyby osiągnąć o wiele lepsze rezultaty.
Analizując tablice przeciętnego…
… umiera rocznie około 2mln osób. Statystyki agencji ONZ i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ukazują, że liczba ludności świata z ograniczonym lub bez dostępu do czystej wody, środków higieny, podstawowych leków, opieki zdrowotnej, dachu nad głową i wyżywienia powiększa się każdego roku. Prawie połowa ludności w ubogich krajach cierpi na problemy zdrowotne spowodowane niedostatkiem wody i środków…
… na jedną kobietę. W krajach słabo rozwiniętych duży przyrost naturalny wynika nie ze stricte wysokiej stopy urodzeń i spadku wskaźnika umieralności, ale przede wszystkim (a co wydaje się być zaskakujące), z podejścia do tradycji. W społeczeństwach tradycyjnych bowiem, liczna rodzina stanowi wartość nadrzędną i nie poddawaną żadnej dyskusji. Rodziny są najczęściej wielopokoleniowe, co z kolei sprawia…
… chorób zakaźnych, wg WHO, szczególnie groźna wydaje się być gruźlica. W 2000 roku odnotowano prawie 50mln przypadków na świecie zarażenia prątkami gruźlicy. Na drugim miejscu najgroźniejszych chorób krajów Trzeciego Świata plasuje się dżuma powodująca co roku w tych krajach śmierć około 1500 osób. Szczególnym zagrożeniem jest jednak tzw. Dżuma XXI wieku, czyli AIDS. Według danych Światowej Organizacji…
… higieny (raport ONZ o Rozwoju Ludzkości z 2006 r.). Kolejnym problemem mającym swoje odzwierciedlenie w trwaniu życia ludzkiego są choroby. W krajach biednych szczególnie groźne są choroby zakaźne, chociażby takie jak gruźlica, czy cholera. Powodem ich rozprzestrzeniania się jest głownie problem niedożywienia (osłabienie organizmu), brak zachowania zasad higieny i niewystarczająca opieka lekarska…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz