Decyzje produkcyjne w warunkach monopolu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Decyzje produkcyjne w warunkach monopolu - strona 1 Decyzje produkcyjne w warunkach monopolu - strona 2

Fragment notatki:

Decyzje produkcyjne w warunkach monopolu
Podstawowe różnice pomiędzy modelem konkurencji a modelem monopolu polega na tym, że w warunkach monopolu przedsiębiorca ma możliwość wyznaczania cen. Oznacza to, iż ma on do czynienia z opadającą krzywą popytu.
W modelu monopolu przyjmuje się, że producent może wyznaczyć cenę, nie oznacza to jednak, że po wyznaczonej cenie może sprzedawać dowolną ilość produktu. Wyznaczenie bowiem ceny wyższej wiąże się ze spadkiem popytu na produkt.
Interesujące jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie przy jakiej cenie producent osiągnie maksymalny zysk.
Sytuację monopolistyczną wiążącą się z możliwością wyznaczenia ceny przez producenta mogą powodować różne przyczyny.
Źródłami monopolu są:
bariery prawne tworzące przez rząd powodujące iż sprzedawca jest chroniony przed konkurencją. Bariery prawne utrudniające wejście na rynek występuje najczęściej w formie licencji (pozwoleń na prowadzenie działalności wydawana przez agencje rządowe).
szczególną sytuacją jest wydawanie zezwoleń w warunkach kontroli nad rynkiem komisji reprezentujących dotychczasowych sprzedawców, np. na rynkach usługi lekarskiej, dotyczy to też szkolnictwa wyższego. Sytuacja jest taka szczególnie dogodna dla dotychczasowych sprzedawców (rynek usług lekarskich, prawnych).
w pewnych przypadkach rząd zabrania prowadzenia danej działalności i sam organizuje produkcję w formie przedsiębiorstwa rządowego (urzędy pocztowe, telefoniczne)
w przypadku formalnie otwartego dostępu do rynku rząd może dotować przedsiębiorstwa państwowe co gorsza sytuację innych przedsiębiorstw .
Istotne jest iż przedsiębiorstwo państwowe jako podmiot podatny na oddziaływanie z zewnątrz (bez wyraźnie określonego właściciela), którego cel funkcjonowania może ulegać modyfikacji pod wpływem rozmaitych grup nacisku. Ponadto kontrola przedsiębiorstw państwowych przed administracją równego szczebla może podejmować decyzję zgodnie z rozmaitymi, bieżącymi interesami politycznymi.
Poza polityczno - prawnymi źródłami monopolu występują inne, w postaci:
wyłączna własność zasobów niezbędnych do produkcji danego dobra, np. produkcji diamentów kontrolowana przez firmę południowo - afrykańską. Różnicowanie produktu, tj. sytuacja kiedy sprzedawany jest produkt opatrzony indywidualnym znakiem firmowym o nieco innych właściwościach i po cenie mniej lub bardziej różniącej się od ceny oferowanej przez konsumentów - konkurencja monopolistyczna, kiedy możliwość pełnej oceny ich jakości w momencie kupna co wykorzystuje producent wypracowujący dobrą opinię o jakości towarów opatrzonych jego znakiem firmowym.
W przypadku monopolu naturalnego mamy do czynienia z malejącą długookresową krzywą kosztu średniego odzwierciedlający sytuację zmniejszenia się poziomu kosztu średniego wraz ze zwiększeniem rozmiarów produkcji. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz