Czynności prawne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynności prawne - omówienie - strona 1 Czynności prawne - omówienie - strona 2 Czynności prawne - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

CZYNNOŚCI PRAWNE
Do zdarzeń prawnych, które odgrywają w prawie cywilnym szczególną rolę, należą czynności prawne 17 Czynność prawna to taka czynność osoby fizycznej lub praw- nej, która zmierza do ustanowienia, zmiany lub zniesienia sto- sunku cywilnoprawnego przez złożenie odpowiedniego oświad- czenia woli.
Istotną cechą czynności prawnych jest celowe dążenie osoby fizycznej lub prawnej do wywołania pożądanych skutków prawnych, co różni ją od wielu innych zdarzeń prawnych, na przykład czynów niedozwolonych, które wywołują skutki prawne niezależnie od woli osób i są konsekwencją naruszenia prawa.
Nieodzownym elementem każdej czynności prawnej jest co najmniej jedno oświadczenie woli Z gospodarczego punktu widzenia najważniejszym rodzajem czynności prawnych są umowy, których przesłankę stanowią zgodne oświadczenia woli dwóch lub więcej stron 18 . Oprócz oświadczenia woli na czynność prawną składają się w wielu przypadkach także faktyczne działania stron, na przykład do zawarcia umowy przechowania konieczne jest poza złożeniem oświadczeń woli również wydanie rzeczy, do ustanowienia zastawu niezbędne jest przekazanie zastawianych ruchomości zastawnikowi itp. 19 Określenie „oświadczenie woli" jest terminem technicznym, którego znacze- nie w terminologii prawa cywilnego nie pokrywa się ze znaczeniem potocznym. Oświadczeniem woli w rozumieniu prawa cywilnego jest tylko taki przejaw woli, który wyraża w sposób dostateczny zamiar wywołania skutku prawnego w postaci ustanowienia, zmiany lub zniesienia stosunku prawnego (nie jest więc oświadczeniem woli propozycja pójścia na spacer) 20 . Dalsza różnica między, znaczeniem cywilnoprawnym a znaczeniem potocznym polega na tym, że oświadczenie woli nie musi być kierowane do innych osób ani nawet tym osobom znane, na przykład objęcie w posiadanie rzeczy niczyjej, co prowadzi do nabycia prawa własności na tej rzeczy.
Na treść czynności prawnej składają się wszystkie lub niektóre z wymie- nionych elementów, a mianowicie: a) treść oświadczenia woli złożonego przez stronę lub strony, b) skutki wynikające z ustawy dla danego rodzaju czynności prawnych, c) skutki wynikające z zasad współżycia społecznego, d) skutki wynikające z ustalonych zwyczajów.
Czynność prawna pociąga więc za sobą nie tylko te następstwa, które strony zamierzyły i wyraziły w swoich oświadczeniach woli, ale i dalsze, będące niejako automatycznym następstwem czynności. O zakresie skutków wynika- jących z ustawy strony w poważnym zakresie mogą same decydować, obej- mując swoimi oświadczeniami woli szerszy lub węższy zakres praw i obowiąz- ków. Im więcej spraw strony uregulują we własnym zakresie, tym mniejsze jest oddziaływanie ustawy na treść czynności prawnej, gdyż chodzi tu w głównej mierze o przepisy względnie obowiązujące, które wolą stron mogą być

(…)

… w zamian korzyść majątkową w charakterze ekwiwalentu. Czynność jest nieodpłatna, gdy strona takiego ekwiwalentu nie otrzymuje. Do czynności prawnych odpłatnych należy sprzedaż, dzierżawa, umowa o dzieło, spedycja i szereg innych umów, czynnościami prawnymi nieodpłatnymi są użyczenie, darowizna, nieopro- centowana pożyczka i inne. W obrocie gospodarczym znaczna większość czynności prawnych ma charakter…
…- porządzającą jest na przykład przeniesienie na inną osobę prawa wła- sności rzeczy. Natomiast czynność prawna zobowiązująca zawiera tylko zobowiązanie strony do dokonania świadczenia w przyszłości, na przykład umowa o dzieło zawiera po stronie zamawiającego zobowiązanie zapłaty wynagrodzenia, a po stronie przyjmującego zamówienie zobo- wiązanie wykonania dzieła. Wiele czynności prawnych wywołuje podwójny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz