Członkowie spółdzielni - omówienie(II sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Członkowie spółdzielni - omówienie(II sem) - strona 1 Członkowie spółdzielni - omówienie(II sem) - strona 2 Członkowie spółdzielni - omówienie(II sem) - strona 3

Fragment notatki:

Prawa i obowiązki członków spółdzielni:
Art. 18. § 1. Prawa i obowiązki wynikające z członkostwa w spółdzielni są dla wszystkich członków równe.
§ 2. Członek spółdzielni ma prawo:
1) uczestniczenia w walnym zgromadzeniu lub zebraniu grupy członkowskiej;
2) wybierania i bycia wybieranym do organów spółdzielni;
3) otrzymania odpisu statutu i regulaminów, zaznajamiania się z uchwałami organów spółdzielni, protokołami obrad organów spółdzielni, protokołami lustracji, rocznymi sprawozdaniami finansowymi, umowami zawieranymi przez spółdzielnię z osobami trzecimi, z zastrzeżeniem art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych;
4) żądania rozpatrzenia przez właściwe organy spółdzielni wniosków dotyczących jej działalności;
5) udziału w nadwyżce bilansowej;
6) do świadczeń spółdzielni w zakresie jej statutowej działalności.
§ 3. Spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielni i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę. Odmowa powinna być wyrażona na piśmie. Członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych przez spółdzielnie z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do udostępnienia tych umów. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia członkowi pisemnej odmowy.
§ 4. Członkowi spółdzielni przysługują również inne prawa określone w ustawie lub w statucie.
§ 5. Członek spółdzielni ma obowiązek:
1) przestrzegania przepisów prawa, postanowień statutu i opartych na nich regulaminów;
2) dbania o dobro i rozwój spółdzielni oraz uczestniczenia w realizacji jej zadań statutowych.
§ 6. Członek spółdzielni wykonuje również inne obowiązki określone w ustawie lub w statucie.
§ 7. Przepisy ustawy, statut oraz umowy zawierane przez spółdzielnię z jej członkami określają prawa i obowiązki członków wynikające ze stosunków prawnych pochodnych od członkostwa w spółdzielni.
Prawa i obowiązki wynikające z członkostwa w spółdzielni są równe dla wszystkich członków. Każdy członek spółdzielni ma takie same prawa korporacyjne i majątkowe (przy czym równość w zakresie praw majątkowych należy traktować w tym sensie, że prawa te są przyznawane na jednakowych zasadach)
Prawa wynikające ze stosunku członkostwa można podzielić na:
te, które wprost z niego wynikają prawa pochodne
ad 1. to są różnego rodzaju prawa o charakterze majątkowym lub niemajątkowym te właśnie są identyczne (

(…)

… zadeklarowanych udziałów. (w spółdzielni europejskiej jest inaczej!!!)
Uczestniczy we wszystkich stratach spółdzielni nawet zaciągniętych zobowiązaniach przed jego przyjęciem. Odpowiedzialność rozciąga się również na okres po ustaniu członkostwa (art. 26 § 1 pr. spółdzielczego)
Art. 19. § 1. Członek spółdzielni obowiązany jest do wniesienia wpisowego oraz zadeklarowanych udziałów stosownie do postanowień statutu…
… ten można wymusić w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym do wykluczenia członka ze spółdzielni włącznie, lub w drodze postępowania sądowego.
ad 5. Obowiązek wniesienia wkładów:
[W spółkach nie może być spółki bezwkładowej (wyj. s.c.) Essentialia negotii sp. handlowej zawsze oznaczenie wartości wkładu]
W spółdzielni istnieje obowiązek wniesienia wkładów jeżeli przewiduje to statut spółdzielni.
Członek spółdzielni…
… nie można identyfikować z wykreśleniem ponieważ wykreślenie jest jednostronną czynnością prawną dokonywaną przez spółdzielnie.
Na spadkobierców przechodzą wyłącznie prawa majątkowe zmarłego członka i wyłącznie te, które przysługiwały mu w razie wystąpienia ze spółdzielni (fikcja prawna). Na spadkobierców nie przechodzą te prawa majątkowe które przysługiwałyby członkowi jedynie w czasie trwania stosunku członkostwa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz