Cele i zadania psychologii osobowości

Nasza ocena:

5
Pobrań: 441
Wyświetleń: 2919
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cele i zadania psychologii osobowości  - strona 1 Cele i zadania psychologii osobowości  - strona 2 Cele i zadania psychologii osobowości  - strona 3

Fragment notatki:

Blok I CELE I ZADANIA PSYCHOLOGII OSOBOWOŚCI 1. Czym zajmuje się psychologii osobowości? Jakiego rodzaju kluczowe pytania stawiane są przez zajmujących się teorią osobowości? Psychologia osobowości odwołuje się do natury człowieka, do filozofii, pyta kim jest człowiek? jest to dyscyplina psychologiczna najbardziej związana z filozofią. Psychologia osobowości zajmuje się osobowością człowieka, ogólnymi teoriami zachowania się człowieka. Bez teorii osobowości nie można by zrozumieć człowieka. Teorie osobowości odpowiadają na pytania: co?, jak?, dlaczego?
jakie są właściwości osoby?, jaka jest natura osoby?, co charakteryzuje osobę?,
co determinuje osobowość?, jakie są możliwości rozwoju?,
pytanie: dlaczego? Jest szukaniem motywów, powodów ludzkiego zachowania. 2. Wymień i krótko scharakteryzuj strefy (obszary) analizowane przez teorie osobowości i będące przedmiotem porównań pomiędzy różnymi teoriami osobowości. Strefy analizowane przez teorie osobowości i znaczące do porównań pomiędzy różnymi teoriami osobowości to: Struktura osobowości, czyli co tworzy osobowość - teorie cech. Proces, czyli co wchodzi w dynamikę osobowości, mechanizmy powodujące zachowanie człowieka. Rozwój, czyli co determinuje rozwój, na ile rozwój osobowości przebiega w sposób naturalny, a na ile w sposób sterowany przez jednostkę, mechanizmy rozwoju, jaki jest jego cel.
Element psychopatologii, nerwic, psychoz, jakie mechanizmy doprowadzają do patologii. Każda teoria osobowości pokazuje, jak zmienić zachowanie, jak je modyfikować, a także jak zmienić zachowanie patologiczne. Podaje środki modyfikacji zachowania i wskazuje terapię. 3. Wymień i krótko scharakteryzuj uwarunkowania (ograniczenia) teorii osobowości. Od czego zależy kształt teorii osobowości. 1. Teorie uwarunkowane są od poziomu rozwoju innych nauk. Nauki medyczne, kliniczne, filozofia a także inne działy psychologii wpływająca rozwój teorii osobowości. 2. Teoria musi być golną aby obejmowała jak największą część społeczeństwa. Przez tą ogólność teoria może nie pasować do danego człowieka. Przez ogólność teorie nie dają szansy na przewidzenie ludzkiego zachowania, bo większość ludzi nie pasuje idealnie do danej teorii. 3. Teorie uwarunkowane są osobowością swojego twórcy, jego umysłowością, cechami charakteru, doświadczeniami życiowymi, wykształceniem (ktoś kształcący się w nurcie psychoanalizy raczej będzie tworzył teorie psychoanalityczne). 4. Kształt teorii zależy od tego do jakiego nurtu ona należy. Co innego akcentują teorie organistyczna co innego teorie pola. 5. Ograniczeniem wszystkich teorii jest to, że ludzie nie mieszczą się w schematach. Nie jesteśmy w stanie w pełni uchwycić człowieka. Zwykle analizuje się poprzez metafory, które albo są bardziej trafne, albo mniej.

(…)

… ze sprawozdań
LOTS- zbiór danych ze standaryzowanych tekstów , z procedur eksperymentalnych.
Nie wiemy , które są lepsze. Dane muszą być trafne i rzetelne.
Poza 4 rodzajami danych jest jeszcze jedno źródło : opis przypadków:
OPIS PRZYPADKÓW:
PLUSY:
unika sztuczności,
naturalność,
studiuje się pełną złożoność,
analiza głębi
MINUSY:
*rzadko systematyczna obserwacja
*subiektywna interpretacja danych jest nasycona…
… powinna być ogólną. Teoria musi pokazywać związki operacyjne zachowania, pewne prawa. Teoria powinna być płodna, otwarta, dawać szansę na przewidywanie. Musi umożliwiać testowanie postawionych hipotez. Hipoteza musi uprawomocniać teorię, podwyższać jej trafność. Teoria musi być modyfikowalna, być otwartą na nowości. Teoria powinna być „naukową” tzn. Nie wywodzić się z luźno powiązanej wiedzy, mieć charakter…
… ; testy inteligencji i testy zdolności specjalnych,
-testy osobowości- ustalające rodzaje zachowania się jednostki i jej funkcjonowania. Nie otrzymuje się tu wyników „lepszych” i „gorszych” jak w testach zdolności, ale stwierdza się występowa nie lub nie danej właściwości psychicznej testy wiadomości- są sprawdzeniem wiadomości osoby badanej.
Do drugiej grupy zaliczamy :
-testy słowne ( werbalne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz