Cechy fizyczne materiałów budowlanych - badanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1596
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cechy fizyczne materiałów budowlanych - badanie - strona 1 Cechy fizyczne materiałów budowlanych - badanie - strona 2 Cechy fizyczne materiałów budowlanych - badanie - strona 3

Fragment notatki:


MATERIAŁY BUDOWLANE Ćwiczenie nr 1
Badanie wybranych cech fizycznych materiałów budowlanych Zespół nr 4
X X X
R.A. 2004/2005
Grupa X
Semestr 2
Ocena:
I . WIADOMOŚCI WSTĘPNE
Materiał Piaskowiec to drobnoziarnista, lita skała osadowa powstała w wyniku scementowania ziarnem kwarcu, miki oraz innych skał i minerałów o średnicy 0,02-2 mm za pomocą spoiwa ilastego, krzemionkowego, wapiennego i żelazistego. Przyjmuje różne zabarwienia od szarego po żółte, czerwone i białe. Piaskowce są zwykle miękkie i łatwe w obróbce. Z tego względu są stosowane w budownictwie jako materiał konstrukcyjny lub zdobniczy. Wybrane cechy fizyczne Gęstość - stosunek masy ( m ) wysuszonej próbki materiału do jego objętości ( V ) bez porów. Najczęściej stosowane jednostki : g/cm 3 , kg/dm 3 , t/m 3 . Pośrednio służy do obliczania szczelności i porowatości materiału.
Pomiary gęstości prowadzi się w piknometrze ( pomiar dokładny) lub w objętościomierzu La Chatelie'ra (pomiar przybliżony). Gęstość pozorna - stosunek masy ( m ) wysuszonej próbki materiału do jego objętości ( V ). Zależy od struktury materiału. Najczęściej stosowane jednostki : g/cm 3 , kg/dm 3 .
Jest zwykle mniejsza niż gęstość. ( UWAGA! Dla niektórych materiałów ich gęstość i gęstość pozorna są sobie równe, np. szkło, stal czy bitumy)
Szczelność - stosunek gęstości pozornej do gęstości danego materiału. Można to rozumieć jako objętość szkieletu tworzywa, z którego jest wykonany materiał w jednostce objętości tego materiału. Wartości podaje się w [ %]. Porowatość - objętość wolnych przestrzeni w materiale. Wartości podaje się w [ %]. Waha się od 0 ( bitumy, szkło, metale) do 95% ( wełna mineralna, pianka poliuretanowa).
II. PRZEBIEG PROWADZONYCH DOŚWIADCZEŃ
Badanie gęstości piaskowca ( w kolbie La Chatelie'ra)
Wykorzystano kolbę napełnioną cieczą do poziomu `0' oraz 55 g piaskowca w stanie sypkim.Do kolby przez specjalny szklany lejek stopniowo wprowadzano kilku gramowe porcje badanego materiału. Każdorazowo poziom cieczy podnosił się i osiągnął poziom 20,4 cm 3 po wsypaniu do kolby 55 g substancji. Stąd

(…)

…. Objętość piasku policzono
III. PODSUMOWANIE
Podsumowanie doświadczeń zawierają: zestawienie porównawcze oraz zestawienie wyników oznaczeń cech fizycznych w załączonych tabelach.
Bibliografia:
„Materiały budowlane z technologią betonu” (E. Szymański, J. Kołakowski)
„Wilkipedia”- Encyklopedia internetowa

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz