Ccontrolling - definicja i funkcje

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 448
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ccontrolling -  definicja i funkcje - strona 1 Ccontrolling -  definicja i funkcje - strona 2 Ccontrolling -  definicja i funkcje - strona 3

Fragment notatki:

CONTROLLING
- definicja i funkcje
Controlling pochodzi od angielskiego czasownika to control, czyli regulować. Wobec tego controlling powinien się ściśle kojarzyć z systemem regulującym działania w przedsiębiorstwie.
- Na wejścia do przedsiębiorstwa (WE) składają się : materiały, energia, praca ludzka, technologie, wiedza, informacje, strumień finansowy, zmiany przepisów podatkowych, wahania kursów walut, wskaźnik stopy procentowej, stopa wzrostu ekonomicznego, etc.) - (wyjścia z przedsiębiorstwa) WY to z: wyroby, strumień finansowy, informacje, odpady, etc.
Na podstawie ciągłego dążenia do stanu pożądanego, system controllingowy porównuje stan faktycznym w przedsiębiorstwie z normą, czyli wartością wzorcową (rys. 1).
Występują dwa możliwe wyniki porównania: - stan faktyczny nie mieści się w granicach normy - należy jak najszybciej podjąć działania korygujące;
- stan faktyczny mieści się w granicach wzorca - nie podejmujemy działań korygujących.
Można, więc swobodnie przyjąć, że controlling jest narzędziem zarządzania, ponieważ służy kierowaniu przedsiębiorstwem. Szeroko pojęty system controllingowy zajmuje się przewidywaniem przyszłości w oparciu o analizę zjawisk teraźniejszych, weryfikuje również działalność poszczególnych ogniw przedsiębiorstwa takich jak: działy, centra, komórki oraz filie. Controlling uwzględnia również wymagania rynkowe (potrzeby klienta) w procesie podejmowania decyzji oraz zajmuje się kreowaniem odpowiedniej pozycji konkurencyjnej.
 
Wobec powyższego controlling można zaliczyć do funkcji pomocniczych (rys. 2)
Controlling nie zajmuje się produkcją, sprzedażą, czy reklamą wytworów przedsiębiorstwa, ale może jedynie przedstawić kondycję przedsiębiorstwa (KCS, analiza wskaźnikowa), nakreślić nowe kierunki rozwoju ( poszukiwanie niszy rynkowej), odnaleźć wąskie gardła w przedsiębiorstwie, ustalić wzrost nieuzasadnionych lub nie przewidywanych kosztów w przedsiębiorstwie, wskazać kierunki rozwoju produktowego (rozwój sfery B+R) oraz poziom dostosowania się do wymogów klienta (orientacja na klienta).
Pierwsze stanowisko controllera w przedsiębiorstwie utworzono w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku (odbyło się to tylko na zasadzie stworzenia okienka organizacyjnego). Natomiast największe piętno na rozwój controllingu wywarł wielki światowy kryzys. Nietypowe warunki gospodarcze spowodowały konieczność powołania komórki sterującej i kontrolującej działalność przedsiębiorstwa. W Polsce do końca lat osiemdziesiątych ze względu na ówczesny styl zarządzania rozwiązania controllingowe nie miały zastosowani. Polskie przedsiębiorstwa zaczęły "importować" wiedzę controllingową dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. Było to niejako spowodowane przeniesieniem "wszystkiego co dobre" z firm zachodnich na grunt polski.

(…)

… przedsiębiorstwa są skazane na wdrożenie systemu controllingowego i właściwie nie stać je na odejście od tej opcji. Jednakże te przedsiębiorstwa osiągną względną przewagę, które zastosują rozwiązania controllingowe najszybciej.
   
  
2

… personelu medycznego a jednocześnie zredukują ryzyko zakażeń szpitalnych i o możliwości uruchomienia produkcji pod specjalne zamówienia. Controller opracował strategię rozwoju działu sprzedaży w przedsiębiorstwie powołując do życia grupę przedstawicieli handlowych, których zadaniem było dotrzeć do wszystkich odbiorców. Dotrzeć, zidentyfikować potrzeby, nawiązać współpracę oraz przekazać firmie informację z rynku o jego przyzwyczajeniach, potrzebach, oczekiwaniach. W gestii controllera było również tak zorganizować pracę przedstawicieli, wyposażyć ich w takie środki i narzędzia, aby pracując z dala od firmy mogli poradzić sobie z problemami pracy w terenie. Przedstawiciele wyposażeni zostali w samochody, telefony komórkowe, komputery. W budżecie przedsiębiorstwa znaleziono nie tylko pieniądze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz