Budownictwo ziemne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 2051
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budownictwo ziemne-opracowanie - strona 1 Budownictwo ziemne-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Przekrój zerowy - jest to przekrój w którym powierzchnia nasypów = powierzchni wykopów.
Bilans poprzeczny. Na podstawie tabelarycznego zestawienia powierzchni przekroju w punktach charakterystycznych wykonuje się wykresy, które obrazują wielkość wykopów i nasypów w każdym przekroju, przyjmując niweletę drogi jako linię odniesienia. Później rysujemy wykres objętości mas oraz wykres transportu. Wykopy bilansuje się z nasypami. Na podstawie tych wykresów można ustalić rodzaj sprzętu i transportu niezbędnego do ekonomicznego przewozu mas ziemnych.
Czym kierujemy się przy bilansie podłużnym: - odległość transportu powinna być nie większa niż kilka km; - w miarę możliwości roboty powinny się bilansować na krótkich odcinkach; - średnia odległość transportu powinna uwzględniać rodzaj sprzętu transportowego, który mamy do dyspozycji; - powinno się uwzględniać koszty; - przy wyborze różnych środków transportu decydujące są koszty; - rodzaj gruntu (przydatność gruntu do wykonania nasypów)
Przy wyborze środków transportu kierujemy się następującymi zasadami: - przy odległości do kilkudziesięciu metrów posługujemy się spychaczami; - kilkusetmetrami - zgarniarkami; - kilku km - koparkami i samochodami
Przygotowanie do robót ziemnych: - wytyczenie punktów charakterystycznych przez geodetę (początek, koniec trasy; punkty główne łuku poziomego [pkp,pł,śł,kł,kkp]; punkty główne łuku pionowego [pł,śł,kł]); - punkty stałe (skrzyżowania z drogami, koleją); - hektometry, gdy będzie długi odcinek; - co około 500-1000m wynosi się repery robocze (stosuje się na stałych obiektach, powinny być wyznaczone z dokładnością do 0,5m); - odległości między punktami powinny być nie mniejsze jak 20-50m; - punkty główne załamania wnosi geodeta, następnie wyznacza się pas robót ziemnych.; - paliki: wykonać wykop 25cm od góry palika, numeracja (numery powinny być wprowadzone na planie sytuacyjnym), na karteczkach nr palików i głębokość lub wysokość.
Rozpoczęcie robót ziemnych: - usunięcie wszystkich przeszkód w obszarze robót (drzewa o ø15cm, krzewy, stare budynki i piwnice należy rozebrać, fundamenty - gdy wysokość nasypu jest 2m nad fundamentem to wtedy można je zostawić); - zebrać darninę (pryzmy darniny wysokości do 1m trawą do dołu, co jakiś czas polewając wodą); - zebranie ziemi urodzajnej (j.w.); - usunięcie kamieni; -odprowadzenie wody.
Konstrukcja nasypu: Gdy nasyp jest na stoku, celem zapewnienia stabilności wykonujemy stopnie (gdy w podłożu jest grunt nieprzepuszczalny to pochylenie stopni w kierunku stoku wynosi 4%, wysokość stopni 0,5-1m). Grunty przepuszczalne - spadek odwrotny. Gdy chcemy poszerzyć nasyp - stosujemy stopnie. Gdy pochylenie zbocza jest 1:2 wykonujemy wzmocnienie ścianami oporowymi, obliczamy stateczność.


(…)

… zbadane pod kątem oddziaływania na środowisko oraz niezmienności cech w czasie pod wpływem wiatru, wody, mrozu. Ich własności zależą od miejsca zrzutu tj. odległości od miejsca zrzutu. Przy mieszaninach popiołowo-żużlowych występuje wilgotność krytyczna 50-70%. Gdy zostanie osiągnięta to kąt tarcia wewnętrznego gwałtownie spada. Trzeba te warstwy chronić od nadmiaru wody. Mieszaniny te mają wysoki kąt tarcia wewnętrznego nawet do 40%. Niską kapilarność do 1,4. Wysoki wskaźnik CBR 14-58%. Niskie pęcznienie. Cechy istotne mieszanin popiołów lotnych: - niezmienność cech w czasie; - lekkie, gęstość około 1; - popioły miesza się z gruntem, po 2-3 dniach następuje scementowanie gruntu. Wykonywanie nasypów: - gdy poziom zwg jest tuż pod powierzchnią, jeżeli mamy grunty spoiste to powierzchnia ze spadkiem 4…
… (temperatura, występowanie wody). Co robić by się zabezpieczyć: - podwyższenie nasypu; - obniżenie zwg; - odcięcie dopływu wody; - takie wzmocnienie podłoża gruntowego, by mróz nie mógł nic zdziałać (stabilizacja/dogęszczenie gruntu); - jeżeli podłoże jest nieprzepuszczalne to wykonujemy warstwę przepuszczalną z gruntów niespoistych (żwiry, pospółki, piaski grube, średnie, ew. piaski drobne); - warstwa odsączająca jako jedna z warstw nawierzchni przyczynia się do rozkładu naprężeń, odprowadza wodę, zabezpiecza przed upłynnieniem podłoża gruntowego wodą przenikającą przez nawierzchnię, przerywa kapilarne podciąganie; - można pogrubić nawierzchnię (gdy warstwa odsączająca nie jest zamulona); - czasowe zamknięcie drogi dla ruchu; - rowki robione na poboczach (poprzeczne do osi jezdni, wypełnia się materiałem…
… się w nich nie dzieje; - w gruntach spoistych tempo oraz wielkość bryły lodu powstającej w strefie przemarzania zależy od wilgotności, kapilarnego podciągania, wielkości naprężeń (im wyższe naprężenia tym mniejszy przyrost), od wskaźnika mrozu (jest to suma max temp. w ciągu doby w ciągu dnia i w ciągu nocy; czas trwania tych temp. ujemnych; odległość od granicy przemarzania), powierzchni właściwej gruntu…
… niż ilość wyciśniętej wody; - III - nie zależy od ciśnienia wody w porach, osiadanie jest powodowane przemieszczaniem się cząstek organicznych, by występowało - muszą być pokonane siły między cząstkami gruntu.
Dla nas istotny jest czas osiadania, można go określić obliczając „St”, który jest zależny od wskaźnika porowatości, enometrycznego modułu ściśliwości, czasu, wskaźnika czasowego, grubości warstwy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz