Budowa i funkcja przedsionków serca

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa i funkcja przedsionków serca - strona 1

Fragment notatki:

BUDOWA I FUNKCJA PRZEDSIONKÓW SERCA. Błona mięśniowa przedsionków składa się z dwóch warstw powierzchniowej i głębokiej. Warstwa głęboka jest oddzielna dla każdego przedsionka. Jedne z włókien tej warstwy zaczynają się i kończą na pierścieniach włóknistych tworząc pętlę. Inne gromadzą się okrężnie na ujściach żył do przedsionków.
Bona mięśniowa komór składa się z trzech warstw. Włókna warstwy powierzchniowej zbiegają się do pierścieni włóknistych i na końcach zawijają się ósemkowato tworząc tzw. wir serca. Włókna te wchodzą w skład warstwy wewnętrznej ściany komory. Warstwa środkowa jest najgrubszą w ścianie komory lewej, jej włókna rozpoczynają się i kończą w pierścieniach włóknistych.
PRZEDSIONEK PRAWY: zbiera krew żylną z całego organizmu (krew odtlenowaną) i wtłacza ją do komory prawej. Uchodzą do niego obie żyły główne: górna i dolna, zatoka wieńcowa serca i część żył najmniejszych serca. Na ścianie przedniej znajduje się wypustka przedsionka tzw. uszko serca prawe. Wypustka ta od wewnątrz pokryta jest przez mięśnie grzebieniaste. W ścianie przyśrodkowej w życiu płodowym znajduje się otwór owalny, który po urodzeniu zamyka się na stałe zastawką. W ścianie tylnej leżą ujścia żyły głównej dolnej i zatoki wieńcowej.
PRZEDSIONEK LEWY: przyjmuje krew z krwioobiegu małego za pośrednictwem czterech żył płucnych, które do niego uchodzą (po dwie z każdej strony). Ma nieco grubsze ściany niż przedsionek prawy. Od przodu przykryty jest aortą i pniem płucnym. Uszko lewe jest węższe i dłuższe od prawego i przykrywa początek pnia płucnego. Powierzchnia wewnętrzna jest pokryta mięśniami grzebieniastymi mniejszymi i mniej licznymi niż w uszku prawym.


(…)

… do niego obie żyły główne: górna i dolna, zatoka wieńcowa serca i część żył najmniejszych serca. Na ścianie przedniej znajduje się wypustka przedsionka tzw. uszko serca prawe. Wypustka ta od wewnątrz pokryta jest przez mięśnie grzebieniaste. W ścianie przyśrodkowej w życiu płodowym znajduje się otwór owalny, który po urodzeniu zamyka się na stałe zastawką. W ścianie tylnej leżą ujścia żyły głównej dolnej
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz