Biotesty w ekotoksykologii - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 1771
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biotesty w ekotoksykologii - omówienie - strona 1 Biotesty w ekotoksykologii - omówienie - strona 2 Biotesty w ekotoksykologii - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

BIOTESTY W EKOTOKSYKOLOGII
Intensywny rozój nowych technologii, postępująca urbanizacja oraz konsumpcyjny styl życia człowieka przyczyniają się do niekorzystnych często nieodwracalnych zmian w środowisku. Do powietrza, wód powierzchniowych i gleb dostaje się niezliczona ilość różnorodnych zanieczyszczeń i substancji pochodzących głównie ze źródeł antropogennych. W wyniku przemieszczania, przemian chemicznych, biologicznych oraz fotochemicznych szkodliwych substancji następuje zróżnicowanie ich stężenia w poszczególnych niebiotycznych elementach środowiska. Stąd związki chemiczne przedostają się do roślin, organizmów zwierzecych a ostatecznie także do organizmów ludzkich. Zanieczyszczenia te mogą wywoływać liczne niekorzystne efekty dlatego też ważne jest kontrolowanie stanu środowiska. Kontrola substancji toksycznych możliwa jest dzięki różnego rodzaju testom. Znane są nam dwa rodzaje testów: testy toksykologiczne oraz biotesty czy testy ekotoksykologiczne. Pierwsze stosowane są toksykologii do ilościowej oceny toksyczności substancji chemicznej an podstawie pomiaru toksyczności u organizmów laboratoryjnych. Dzięki czemu można ocenić ryzyko oddziaływania tych substancji na zdrowie i życie człowieka. Naomiast zasadniczym celem biotestu jest zbadanie losów substancji chemicznych i skutków ich działania w ekosystemach.
Ważną rolę w standaryzacji testów toksyczności odgrywa Organizacja ds. Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju OECD. Zajmuje się ona przygotowywaniem, opracowywaniem oraz rozpowszechnianiem ostatecznych wersji szczegółowych procedur dotyczących testowania substancji chemicznych, badań ich degradacji i gromadzenia w organizmach i środowisku. Aktualnie istnieje ponad 400 takich procedur, znależć je można na stronie organizacji. Normą wprowadzoną do kodesku etycznego przeprowadzających testy toksyczności jest zasada trzech R, która nakazuje:
- zmniejszenie liczby zwierząt wykorzystywanych w doświadczeniach
- zastępowanie zwierząt metodami alternatywnymi
- doskonalenie stosowanych metod
prawo Unii Europejskiej nie wymusza jednak całkowitego zakazu doświadczeń na kręgowcach o ile przeprowadzający je ponoszą odpowiedzialność za słuszność tych badań. Za cele usprawiedliwiające prowadzenie doświadczeń na zwierzętach uważa się:
opracowywanie, wytwarzanie i testowanie nowych leków
zapobieganie, diagnozowanie i leczenie chorób ludzi, zwierząt i roślin
ochrona śrdowiska naturalnego dla dobra ludzi i zwierząt
Zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach w Polsce w 2004 w UE w 2009
Testy toksyczności powinny umożliwić ostateczną ocenę ryzyka dla środowiska, a więc zarówno narażenie na oddziaływanie substancji toksycznych, jak i powodowane przez nie skutki. Procedury związane z szacowaniem ryzyka wymagają rozpoznania zagrożenia, oceny zależności między dawką (stężeniem) a reakcją organizmów, oceny ekspozycji na substancję toksyczną i scharakteryzowanie ryzyka - czyli określenia, jakie mogą być nieodwracalne skutki działania danej substancji na różne składowe ekosystemu i w jakich warunkach mogą wystąpić. Oceny ryzyka dokonywane są w jednakowy sposób w różnych krajach, w UE postępowanie określają stale uaktualniane dyrektywy, które mają na celu harmonizowanie zasad prowadzenia oceny ryzyka.

(…)

… są glony (zielenice, sinice, okrzemki), rzęsa wodna, ukorzenione makrofity (roślina i jej nasiona) wodne i lądowe. Zmiany zachodzące w roslinach mogą bezpośrednio wpływac na zmiany całego ekosystemu. Przez długi czas najbardziej popularnym sposobem wykorzystania roślin do oceny jakosci środowiska wodnego był monitoring in situ. Dopiero niedawno znalazły one zastosowanie do oceny zagrożenia wynikającego…
…. B. mikrobiotesty
Mikrobiotesty są to zminiaturyzowane testy działające w oparciu o organizmy jednokomórkowe które w wyniku kontaktu z próbką ciekłą wykazują specyficzną odpowiedź. Jako, że mikroorganizmy stanowią podstawowe ogniwo w łańcuchu pokarmowym, wszelkie zmiany ich dotyczące mogą istatnie wpływać na organizmy wyższych poziomów troficznych, a w konsekwencji na stan całego ekosystemu…
… w warunkach laboratoryjnych
dostępność w ilościach potrzebnych dla danego testu
znany genotyp, rodowód lub historia rozwoju danej kultury (np. bakterii)
krótkie cykle życiowe
W badaniach środowisk wodnych często wykorzystywane są mikroorganizmy ze względu na niskie koszty pozyskiwania, łatwe w reprodukcji oraz mają istotne znaczenie dla środowiska.
Inne cechy muszą spełniać gatunki biowskaźnikowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz