
Fizjologia roślin
FAZY KIEŁKOWANIA NASION:
Budowa wody i jej specyficzne właściwości Cząsteczka wody jest zbudowana z centralnie położonego atomu tlenu i dwóch cząsteczek wodoru połączonych z tlenem wiązaniami kowalencyjnymi, wiązanie jest silnie spolaryzowane w stronę atomu tlenu wykazującego wyższe powinowactwo do elektronów walencyjnych i przyciąga elektrony te znacznie silniej niż wodór. Cząsteczka wody jest dipolem, ładunek cząsteczki w związku z nierównym rozmieszczeniem elektronów rozdziela się na szczątkowy ujemny na tlenie i szczątkowe dodatnie na atomach wodoru. Dzięki temu woda jest zdolna do tworzenia wiązań wodorowych między poszczególnymi cząsteczkami wody. Właściwości wody: -jest dipolem, doskonałym rozpuszczalnikiem, -ma wysoką temperaturę wrzenia i topnienia -ma wysokie wartości ciepła właściwego i ciepła topnienia, właściwości kohezji ( spójność cząsteczek) cząsteczek adhezji (przyciąganie wody) które spełniają ważną rolę w jej transporcie naczyniami ksylenu nawet na bardzo duże wysokości. -największa gęstość temperaturze +4C -zmiana w strukturze cząsteczek temperaturze 20 do 40C -zmienianie lepkości pod wpływem ciśnienia w temperaturze 30 do 40C -kapilarność ściany komórkowe poddawane działaniu powietrza pozostają wilgotne.
1. Faza fizyczna – wnikanie wody do nasienia, hydratacja i pęcznienie
2. Faza biochemiczna- gibereliny i cytokininy przełamują hamujące działanie inhibitorów wzrostu (np. ABA) następuje aktywacja enzymów i wznowienie metabolizmu. Wzrasta intensywność oddychania, początkowo beztlenowo, a następnie tlenowo. Następuje uruchomienie substancji zapasowych nasienia (faza kataboliczna) i synteza nowych składników komórkowych (faza anaboliczna)
3. Faza fizjologiczna – wzrost zarodka, który po przebiciu okrywy nasiennej staje się kiełkiem, a następnie siewka
5. Pojęcia: skaryfikacja, stratyfikacja, fotoperiodyzm, wernalizacja
Skaryfikacja – zastosowanie maszyn zwanych skaryfikatorami które zarysowywują lub ścierają łupinę nasienną lub zastosowanie związków chemicznych takich jak kwas siarkowy, alkohol, aceton które rozpuszczają łupinę nasienną. Następuje sztuczne przerwanie spoczynku nasion.
Stratyfikacja – polega na przetrzymywaniu nasion w wilgotnym i przewiewnym środowisku (1 – 10 C)
Warstwy nasion układane są poziomo na przemian z warstwami wilgotnego piasku, mchu lub torfu. W takich warunkach (podobnych do naturalnych panujących w glebie jesienią i zimą) w nasionach następują głębokie zmiany fizjologiczne prowadzące do ustąpienia stanu spoczynku.
Wernalizacja – pobudzający wpływ niskich temperatur na zakwitanie (hipotetyczny hormon kwitnienia – wernalina)
Fotoperiodyzm – wpływ czasu trwania dnia i nocy i ich periodycznego następstwa na zakwitanie.
6. Co to jest fitochrom i jak działa w roślinach dnia krótkiego
Fitochrom - błękitny barwnik, receptor roślinny rejestrujący zmiany czasu trwania dnia i nocy i ich periodyczne działanie