Ewolucja Wszechświata - Era hadronowa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1624
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ewolucja Wszechświata - Era hadronowa - strona 1 Ewolucja Wszechświata - Era hadronowa - strona 2 Ewolucja Wszechświata - Era hadronowa - strona 3

Fragment notatki:

Temat IV: Ewolucja Wszechświata Ad a. Era Plancka: Trwa niewyobrażalnie mały odcinek czasu od momentu WW (t=0) do progu Plancka (t = 10 -44 sek.) Erę tę określa się jako terra incognita (ziemia nieznana), gdyż wiedza o tej erze jest znikoma.
Materia tworzyła wówczas, prawdopodobnie, jakąś jednolitą strukturę (coś na kształt plazmy).
W końcu tej ery gęstość materii wynosiła 10 94 g/cm 3 a temperatura - 10 33 K.
Prawa fizyki współczesnej (kwantowej, STW i OTW) przestają obowiązywać w tak dużych gęstościach, dopiero przyszłe teorie będą mogły powiedzieć co tam się działo;)
Wraz z końcem ery Plancka przestają dominować efekty kwantowej grawitacji, które zostaną opisane dopiero przyszłą teorią grawitacji kwantowej...
Ad b. Era hadronowa: Podobnie jak kolejne - trwała znacznie dłużej od progu Plancka do t = 10 -4 sek.
W erze tej najpierw powstała plazma kwarkowo-gluonowa, a następniez kwarków zaczęły wyłaniać się cząstki ciężkie zwane hadronami, takie jak protony, neutrony i inne.
W erze hadronowej rzeczywistość fizyczna rozdwoiła się na cząstki materii (hadrony) oraz czasoprzestrzeń, tworząca tło, w którym cząstki się poruszają.
Według teorii superunifikacji do progu Plancka wszystkie oddziaływania fizyczne tworzyły jednolite oddziaływanie zwane supergrawitacją.
Wraz z erą hadronową nastąpiło wyodrębnienie się oddziaływania grawitacyjnego z reszty oddziaływań fizycznych.
W erze tej miała miejsce faza inflacji (10 -35 - 10 -32 ).
Ad c. Era leptonowa Trwała od 10 -4 do 10 sek.
Ponieważ rozprzestrzenianie się Wszechświata prowadzi do spadku temperatury, przeto temperatura w erze leptonowej stała się zbyt chłodna dla hadronów, które zderzając się ze sobą przekształcały się w cząstki lekkie, zwane leptonami.
Jednakże hadrony nie zniknęły całkowicie, dlatego w erze wyróżniamy 3 podst. składniki świata:
leptony
hadrony
tło czasoprzestrzenne
Kiedy upłynęły 2 sek. od momentu WW nastąpiło odłączenie neutrin (które podobnie jak elektrony należą do leptonów) od procesów ewolucyjnych Wsz., co doprowadziło do powstania tzw. tła neutrinowego.
Okdrycie tego tła byłoby wielkim osiągnięciem fizyki doświadczalnej, gdyż jego analiza dostarczyłaby bezpośredniej informacji o stanie Wsz. W czasie 2 sek. po WW.
Ad d. Era promienista: 10 sek. do 100 mln. Lat.
Nastąpił koniec panowania leptonów i wystąpiła dominacja cząstek promieniowania elektromagnetycznego. Elektrony i pozytony łączą się w fotony, które stają się główną składową Wszechświata.


(…)

… wielu układów planetarnych oraz odkrycie wody i lodu na innych ciałach niebieskich czynią prawdopodobieństwo istnienia życia poza Ziemią, znacznym.
Faza ewolucji społecznej: Rozpoczęła się ok. 200 tys. lat temu. Wtedy to u przodka człowieka ukształtowały się 4 cechy uznawane za atrybuty człowieczeństwa: - postawa wyprostowana - systematyczne wytwarzanie i posługiwanie się narzędziami - myślenie logiczne…
… reliktowym.
Promieniowanie to zostało przewidziane przez teorię Wielkiego Wybuchu. Odkryto je w 1965 roku, co potwierdziło teorię WW.
Ad e. Era galaktyczna:
Trwa od 100mln. Lat do naszych czasów (13,7 mld lat).
W erze tej najpierw zaczęły powstawać gwiazdy (już od około 100mln lat po WW), a astępnie gwiazdy łączyć się w galaktyki, co miało miejsce gdy Wsz. Osiągnął około 500mln. Lat.
Obecnie średnia gęstość…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz