Bodźce działania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1498
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bodźce działania - strona 1 Bodźce działania - strona 2 Bodźce działania - strona 3

Fragment notatki:

Bodźce działania Bez nich kierowanie byłoby nieskuteczne. Są drugim obok zleceń, składnikiem kierowania.
Bodziec to przymus lub zachęta, składnik, który pobudza do działania. 2.2.1. Pojęcie sytuacji podmiotu. Sytuacja to ogół czynników, które na kogoś oddziaływują lub maja znaczenie. Podział sytuacji:
1.      Motywacyjnie obojętna
2.      Motywująca (przymusowa, nęcąca)
a)      Sytuacja motywacyjnie obojętna oznacza brak wpływu czynników na postępowanie danej osoby w danym zakresie. Zmiana okoliczności nie ma znaczenia dla zachowania osoby. b)      Sytuacja motywująca (oznacza wpływ czynników na zachowanie w danym zakresie) może być:
1. przymusowa stwarza zagrożenie zastosowania konsekwencji, sankcji w przypadku niewykonania zleceń (koszt niewykonania będzie bardziej dokuczliwy niż samo wykonanie - wybieram mniejsze zło) 2 . nęcąca jeżeli się coś uczyni to będzie dobrze i lepiej, niż gdyby się tego nie uczyniło. W tej sytuacji nic nie tracę, gdy nie wykonam zlecenia ale mogę zyskać - gdy je wykonam.
Bodźcem, który tworzy sytuację nęcącą jest zachęta , czyli obietnica gratyfikacji za wykonanie zlecenia.
Przykład: studia dwustopniowe
I stopień robi osoba w sytuacji przymusowej, gdy je kończy nie będzie lepiej - po prostu nie pogorszy się.
II stopień robi osoba w sytuacji nęcącej - gdy je skończy będzie lepiej. Gdy ich nie skończy nie będzie gorzej, ale tak samo.
2.2.2 Pojęcie bodźca działania Bodziec to ten składnik sytuacji na który mogę oddziaływać, wywołując pobudkę (motyw) do określonego działania lub wstrzymania się od działania. Mogę uzyskać porządny efekt, bo wpływa on na postępowanie.
2.2.3. Trudności stosowania bodźców
Trudności stosowania bodźców polegają na tym, że każdy pracownik inaczej reaguje na różne bodźce. Każdy ma inną osobowość, co innego jest dla niego ważne. Nawet nie ten sam bodziec, ten sam człowiek może reagować inaczej w różnym czasie np. pierwsza dwójka martwi bardziej niż piętnasta.
2.2.4 Typologia bodźców
W zależności od przyjętego kryterium podziału bodźców, wyróżniamy: ze względu na kierunek działania: a)      pozytywne - nadają się do tego, aby kogoś zaktywizować, aby było lepiej. Mobilizują one do działania w kierunku, aby było lepiej. Oddziaływanie przez zachętę, np. nagroda za dobry pomysł
b)      negatywne - nadają się do powstrzymywania, aby nie było gorzej. Powodują zaniechanie. Oddziaływanie przez zagrożenie zastosowania dolegliwości, np. kara za niedotrzymanie ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz