Zdolność prawna a zdolność do czynności prawnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 4998
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zdolność prawna a zdolność do czynności prawnych - strona 1

Fragment notatki:

Na czym polega różnica między zdolnością prawną a zdolnością do czynności prawnych? Podaj przykłady. Zdolność do czyności prawnych- możliwość samodzielnego dokonywania czynności prawnych prowadzących do nabywania praw i zaciągania zobowiązań lub do kreowania innych zmian w stosunkach cywilnoprawnych. Nie zawsze musi ona przysługiwać każdemu podmiotowi obdarzonemu zdolnością prawną. Gdy podmiot nie ma zdolności do czynności prawnych zastępuje go ktoś inny np. rodzic. Zakres zdolności do czynności prawnej nie może być szerszy od zakresu zdolności prawnej. Przesłanki i zakres zdolności do czynności prawnej został uregulowany ustawą, aby stworzyć dogodne przesłanki dla pewności stosunków prawnych, a tym samym dla obrotu gospodarczego. Zdolności do czynności prawnych nie ma charakteru prawa podmiotowego, w konsekwencji nie można stanem tym rozporządzać ani nadużywać go. Zdolność do czynności prawnych posiadają zarówno osoby fizyczne jaki i osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, ale obdarzone zdolnością prawną. Osoby prawne dokonując czynności prawnych działają przez swoje organy. W przypadku człowieka wyróżnia się trzy stany:
Brak zdolności do czynności prawnych- osoby które nie ukończyły 13 r.ż, całkowicie ubezwłasnowolnione
Ograniczoną zdolności do czynności prawnych- osoby które ukończyły 13 r.ż., a nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, ubezwłasnowolnione częściowo.
Pełną zdolność do czynności prawnych.- osoby pełnoletnie, ukończone 18 r.ż.,
Zdolno ść prawna- atrybut każdej osoby fizycznej wyrażający się w tym, że może ona być podmiotem praw i obowiązków. Każdy człowiek od chwili urodzenia ma zdolność prawną. Zdolność prawną nabywa tylko takie dziecko, które urodzi się żywe. (warunkowa zdolność prawna nascituriusa- dziecka poczętego lecz nienarodzonego)Przysługuje ona każdemu człowiekowi w takim samym zakresie. Ustanie zdolności prawnej człowieka:
Z chwilą śmierci
Orzeczenie sądu o stwierdzeniu zgonu
Orzeczenie o uznaniu za zamarłego
Zdolność prawna osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej- nabywają zdolność prawną z chwilą wpisu o odpowiedniego rejestru, chyba że ustawa stano wi inaczej. Zdolność prawna może zostać przez jednostkę organizacyjną nabyta również na mocy przepisu ustawy. Utrata zdolności prawnej: wykreślenie z rejestru lub likwidacja
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz