Zasady rozprowadzania instalacji ciśnieniowych w budynkach-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady rozprowadzania instalacji ciśnieniowych w budynkach-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Zasady rozprowadzania instalacji ciśnieniowych w budynkach:
montaż natynkowy, 2. w bruzdach ściennych, 3. w szlachcie podłogowym, 4. w szachtach
rodzaje połączeń: spawane - w (CO, gaz) rury czarne, ze szwem. Szew jednej rury nie powinien być przedłużeniem następnej/poprzedniej. Nie wolno lokalizować połączeń w miejscach przejścia przez przegrody budowlane (nieszczelności występują najczęściej w miejscu połączenia)
kołnierzowe jedyne połączenia, któ®e są naprawdę rozłączne. Wykonywane tam, gdzie zachodzi konieczność odłączania elementów, np. wymienniki, części kotłów. Nie wolno stosować takiego połączenia w połowie przęsła. Kołnierze stanowią duże obciążenie ze względu na znaczne rozmiary. Nie powinny być zlokalizowane blisko stref kompensacji. Przy skręcaniu należy przestrzegać kolejności - 6 śrub i dociąga się zawsze śruby po przekątnej. Śruba powinna wystawać 1-2 zwojów poza nakrętkę. W instalacji CO stosuje się kołnierze przy podłączaniu urządzeń.
Gwintowane - najczęściej stosowane w rurach stalowych ocynkowanych c.w.u., trudnospawalne ze względu na ocynk. W łączeniu należy stosować również ocynkowane łączniki. Stal ma dużą odporność na uszkodzenia. Instalacje i połączenia gwintowane z rur stalowych preferowane są w instalacjach gazowych. Przy montażu natynkowym należy starannie wykonać kompensację, preferowana jest kompensacja naturalna. Szachty - montaż w specjalnych kanałach instalacyjnych przeznaczonych do prowadzenia pionów w budynku.
Bruzdy ścienne - najczęściej stosowane są instalacje z miedzi i tworzyw sztucznych. Występują ograniczenia w wielkości bruzd. Rury miedziane należy prowadzić w osłonach: z tektury falistej, zapewnia ona luz umożliwiający przesuwanie się rur. Wada - konieczna jest staranność wykonania, tektura jest materiałem higroskopijnym, tynk jest mokry i ulega zawilgoceniu. Folia pęcherzykowa - należy starannie wykonać osłonę, Rura peszel - rura stworzona do wykorzystywania w instalacjach elektrycznych, pianki z kauczuku syntetycznego - w instalacjach chłodniczych, pianki poliuretanowe - z możliwością układania pokryte folią - aby zaprawa nie przenikała w głąb. Materiały izolacyjne zapewniają zarówno przesuwanie wyboczenie oraz izolację termiczną. zapewniają zarówno przesuwanie wyboczenie oraz izolację termiczną. Szlichta podłogowa kładzie się instalację bez żadnych podpór, na stropie, rurach osłonowych, zalewane na sztywno jastrychem. Dodatkowe zalecenia Przewody powinny być prowadzone ze spadkiem umożliwiającym późniejsze odpowietrzenie instalacji, oraz równolegle/prostopadle do ścian, nie po skosach. W instalacjach grzewczych przewód zasilający i powrotny powinny być obok siebie. Przewody pionowe prowadzimy z max odchyleniem 1 cm na kondygnację, odległość między osiami pionu dwururowego wykonanego z rur dn

(…)

… patrząc na ścianę. Przewody CWU prowadzimy powyżej instalacji wody użytkowej oraz powyżej inst. gazowej. Przejścia przez przegrody budowlane wykonujemy w rurach osłonowych najlepiej z tworzywa sztucznego. Średnica rury osłonowej powinna być o 2 cm większa dla pionów i 1 cm dla poziomów. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz