Wykład - zanieczyszczenia środowiskowe, sem IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - zanieczyszczenia środowiskowe, sem IV - strona 1 Wykład - zanieczyszczenia środowiskowe, sem IV - strona 2

Fragment notatki:

ZANIECZYSZCZENIA ŚRODOWISKOWE:
azotany i azotyny- źródłem zanieczyszczenia środków spożywczych jest głównie gleba i woda (w tym także opady atmosferyczne), gdzie mogą one występować jako składniki naturalne, ale również jako końcowe produkty rozkładu organicznych substancji azotowych i przemian nawozów mineralnych.
KOMITET FAO/WHO ds. DODATKÓW DO ŻYWNOŚCI ustalił dopuszczalne dzienne pobranie (ADI)
-w przeliczeniu na NaNO3
-na poziomie 5 mg dla azotanów
-0,2 mg/kg masy ciała dla azotynów
ADI (acceptable daily intake)- jest to ilość dopuszczalnego dziennego pobrania i ilości dopuszczalnego dziennego pobrania i tolerancji wyrażona w mg danej substancji na kg masy ciała, która według aktualnego stanu wiedzy, pobierania w ciągu dnia z żywnością, wodą, powietrzem, lekami itp., zapewnia pełną nieszkodliwość dla organizmów człowieka.
Pestycydy- dzieli się na 3 główne grupy, tj.
-środki owadobójcze (insektycydy)
-środki chwastobójcze (herbicydy)
-środki grzybobójcze (fungicydy)
Każda grupa pestycydów klasyfikowana jest na 5 klas toksyczności w zależności od dawki letalnej LD50 (dosis letalis), czyli dawki substancji toksycznej, której działanie powoduje śmierć połowy populacji intoksykowanych zwierząt, wyrażonej w mg/kg masy ciała.
-do klasy I zalicza się substancje, dla których LD50 wynosi do 50 mg/kg, a do klasy V-LD50 ponad 5000 mg/kg
OKRES KARENCJI- w produktach spożywczych określa się poziom pozostałości pestycydów, który zależy w dużej mierze od czasu, jaki upłynął od ostatniego zabiegu ochrony roślin do pozyskania surowca.
Pozostałością pestycydu- nazywa się substancje obecne w żywności lub paszy w wyniku zastosowania pestycydu, a więc oprócz substancji czynnej również jej pochodne, produkty degradacji, metabolity, itp. o znaczeniu toksykologicznym.
WSKAŹNIK TOLERANCJI- wyrażony w mg/kg produktu, oznaczający maksymalną zawartość pozostałości pestycydu w żywności prawnie akceptowaną w danym kraju.
OKRES PREWENCJI- czyli czasu, w którym po zabiegu chemicznym ludzie lub zwierzęta nie mogą wchodzić na teren obiektu objętego zabiegiem (plantacja, pomieszczenie dla zwierząt, magazyn), bez narażenia swojego zdrowia.
Instytut Ochrony Roślin przedstawia Ministrowi ds. Rolnictwa wykaz preparatów dopuszczonych do obrotu, który co roku jest publikowany w Monitorze Polskim jako obwieszczenie.
Wykaz taki podaje nazwę handlową preparatu, nazwę producenta, nazwę substancji czynnej i jej zawartość w preparacie, klasę toksyczności i termin ważności udzielonego zezwolenia.
Z innych pestycydów na uwagę zasługują ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz