Wykład - I wojna światowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1442
Wyświetleń: 2709
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - I wojna światowa - strona 1 Wykład - I wojna światowa - strona 2

Fragment notatki:

Wykład z historii stosunków międzynarodowych 07.12.2012r.
I wojna światowa Jedną ze stron wojny był sojusz tzw. czwórprzymierza : Niemiec, Austro- Węgier, Turcji i Bułgarii ( od 1915r.), popularnie nazywany blokiem państw centralnych.
Włochy, które pozostawały w sojuszu z państwami niemieckimi ( Trójprzymierze), ogłosiły w momencie wybuchu I wojny światowej neutralność.
Drugą ze stron był sojusz tzw. Ententy , której filarem pozostawały państwa Trójporozumienia: Wielka Brytania, Francja, Rosja oraz Serbia. Do układu w trakcie wojny przyłączały się kolejne państwa: Włochy (1915), Rumunia ( 1916), Grecja (1917). Rumunia i Grecja liczyły na nabytki terytorialne na Bałkanach, głównie kosztem Bułgarii i Turcji.
Istotne znaczenie dla przebiegu wojny miało przystąpienie do niej Stanów Zjednoczonych ( zerwanie z polityką izolacjonizmu). Po storpedowaniu statku z amerykańskimi obywatelami na pokładzie przez niemiecką marynarkę wojenną i groźbą osaczenia przez Niemcy układem z Meksykiem ( telegram Zimmermana) Stany Zjednoczone w 1917r. przystąpiły do wojny po stronie państw Ententy.
Na początku wojny obie strony konfliktu były przekonane, że wojna będzie miała charakter błyskawiczny i decydującą rolę odegrają w niej zasoby i jakoś wojsk. W rzeczywistości wojna okazała się być totalną i na wyniszczenie przeciwnika. Jedyną próbą zrealizowania zakładanego wcześniej planu wojennego było zmasowane uderzenie na początku wojny Niemiec na Francję ( plan Schlieffena ), celem uniknięcia wojny na dwa fronty. Plan ten załamał się jesienią 1914r.
Wojna miała charakter globalny. W zmaganiach na morzach i w koloniach wyraźnie dominowała Ententa. Decydowała o tym w pierwszym przypadku przede wszystkim potęga floty brytyjskiej. W drugim przypadku zorganizowanie działania Ententy przeciwko niemieckim koloniom w Afryce ( wsparcie Belgii i wojsk dominiów brytyjskich) i w Azji Wschodniej ( sojusz Japonii z Ententą). Po przystąpieniu USA do wojny działania pozaeuropejskie nie miały dla przebiegu wojny większego znaczenia.
Najważniejsze wydarzenia:
3/4 VIII 1914r.- wojska niemieckie wkroczyły do Belgii
17 VIII 1914r.- Rosjanie wkroczyli do Prus Wschodnich
26-28 VIII 1914r.- wojska niemieckie odniosły zwycięstwo w bitwie pod Tannenbergiem 6-12 X 1914r.- bitwa pod Marną , wskutek klęski Niemcy zostali zatrzymani i rozpoczęła się wojna pozycyjna
VIII- XII 1914r.- ciężkie walki w Galicji, które spowodowały poważne osłabienie sił austro- węgierskich
22 IV 1915r.- w bitwie pod Ypres Niemcy zastosowali broń chemiczną
II- VII 1916r.- bitwa pod Verdun


(…)

…. Mikołaj II zapowiedział utworzenie państwa polskiego z własnym wojskiem i parlamentem. Po rewolucji lutowej Polacy otrzymali prawo do samostanowienia, a w czerwcu 1917r. powołano Naczelny Polski Komitet Wojskowy z Władysławem Raczkiewiczem na czele. Roman Dmowski rozpoczął współpracę ze środowiskami polonijnymi. W 1917r. w Lozannie założył Komitet Narodowy Polski, uznany rok później przez państwa Ententy za reprezentanta interesów polskich. 8 I 1914r. w corocznym orędziu prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson przedstawiając w 14 punktach plan powojennego porządku w Europie, uznał za konieczność utworzenia niepodległego państwa polskiego. 11 XI 1918r. nastąpiło przekazanie Józefowi Piłsudskiemu naczelnego dowództwa nad siłami zbrojnymi, a 14 listopada także władzy cywilnej.

… austro- węgierskich
22 IV 1915r.- w bitwie pod Ypres Niemcy zastosowali broń chemiczną
II- VII 1916r.- bitwa pod Verdun
1 III 1917r.- obalenie monarchii w Rosji ( rewolucja lutowa), utworzenie Rządu Tymczasowego
6 IV 1917r.- Stany Zjednoczone przystępują do I wojny światowej
XI 1917r.- rewolucja październikowa w Rosji
8 I 1918r.- orędzie prezydenta USA Woodrowa Wilsona
3 III 1918r. - traktat w Brześciu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz