Wykład - 5s

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - 5s - strona 1 Wykład - 5s - strona 2

Fragment notatki:

KONCEPCJE ZARZĄDZANIA dr Rafał Kozłowski
Wykład 2
Co to jest 5s?
- system opracowany w Japonii
- narzędzie pomocne do wprowadzenia podstawowej dyscypliny
- pomoc w zaprowadzeniu porządku w miejscu pracy
- system stwarzający środowisko niezbędne dla rozwoju innych Najlepszych Praktyk
- system 5s składa się z następujących 5 japońskich wyrazów:
SEIRI - pozbycie się zbędnych rzeczy
SEITON - miejsce na wszystko i wszystko na miejscu
SEISO - sprzątniecie/ czyszczenie miejsca pracy (w 2 wymiarach postrzegane przez Japończyków, jak jest czysto, ładnie to się chętniej pracuje- 1 wymiar, 2 wymiar jest czysto profilaktyczną funkcja jak czyścimy to przy okazji oglądamy narzędzia, możemy wczesniej zapobiec bo oddamy wcześniej narzędzie do naprawy np. sprzątając dzień wcześniej zauważymy popsute narzędzie i na jutro zawczasu oddamy je do naprawy, a to narzedzie będzie potrzebne na jutro. SEIKETSU Wyznaczanie standardów - wysokie standardy - znakowanie miejsc, utrzymywanie jakości narzędzi, ma na celu doprowadzenie do sytuacji że każdy pracownik będzie gotów zamieć, zastąpić innego pracownika bez uszczerbku czasowego oraz wprowadzania przestojów w firmie. Należy pamiętać żeby utrzymywać cały czas standardy.
SHITSUKE - utrzymanie standardów
W tej 5-ce mieści się jeszcze jedno ukryte zagadnienie - wdrażający na każde „s” powinien dać sobie 1 miesiąc. Tyle Japończycy wyliczyli ze potrzebne jest do wdrożenia każdego „s” to jest czas optymalny do wprowadzenia wszystkich wyrażeń i standardów „s”.
Co to jest 5s?
Chociaż często nazywane „gospodarowaniem”, 5s znaczy dużo więcej niż ogólne pojęcie gospodarowania. Jest to metoda systematycznego wpajania dyscypliny, standaryzacji i dążenia do perfekcji.
Pierwsze s - Sortowanie:
KROK 1- ustalić standardy dotyczących rzeczy niepotrzebnych
KROK 2 - pozbyć się rzeczy niepotrzebnych
KROK 3 - wyznaczyć miejsce przechowywania rzeczy, co do których mamy wątpliwości i jak najszybciej o ich losie zadecydować
KROK 4 - opracować mechanizmy zapobiegania powrotowi rzeczy niepotrzebnych, np. procedury, zmniejszenia powierzchni magazynowej, wyznaczenie i oznaczenie obszarów składowania lub eliminowania przyczyn źródłowych
KROK 5 - monitorować sytuację i dokonywać ulepszeń tam, gdzie to jest możliwe
Sedno sortowania - pierwsze s - sedno! Chcemy utrzymywać tylko to, co jest potrzebne a co nie. Rzeczy niepotrzebne do kosza. Rzeczy możliwe że potrzebne w wyznaczonym i opisanym miejscu.
Sortowanie - korzyści
- lepsze wykorzystanie przestrzeni
- zmniejszenie zapasów
- „luźne” miejsca pracy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz