Uprawnienia podmiotów prawa - omówienie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uprawnienia podmiotów prawa - omówienie  - strona 1 Uprawnienia podmiotów prawa - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

UPRAWNIENIA
Uprawnienia - należą do klasy następstw, jakie przepisy prawa wiążą z określonymi faktami prawnymi. Przepisy prawa przewidują dla danego podmiotu pewną możliwość zachowania się wywołującego skutki prawne, ale zachowanie to nie jest obowiązkiem tegoż podmiotu. (np. W wypadku rażącego naruszenia regulaminu przez użytkownika forum administrator może usunąć go z listy zarejestrowanych.)
Dozwolenia mocne - możliwość zachowań podmiotów wyznaczona jest normatywnie (przez przepisy prawa), czyli zachowania te dozwolone są przez prawo. Zachowania prawne indyferentne - to takie zachowania, których status nie jest wyznaczony (unormowany) przez prawo, nie rodzą skutków prawnych. (np. Dziecko myje wieczorem zęby - dozwolone. Dziecko się nie myje - niedozwolone.) Uwaga! Nie można zaliczyć zachowań indyferentnych do klasy uprawnień bez przyjęcia
założenia, że wszystko, co nie jest nakazane, zakazane i dozwolone mocno, jest także dozwolone! Dlatego też nazwę „uprawnienie” rezerwujemy wyłącznie dla dozwoleń mocnych. KOMPETENCJE Przez kompetencje rozumie się zazwyczaj:
bądź to całokształt uprawnień dotyczących określonego zakresu spraw, w których to zakresie organ państwa jest uprawniony do działania
bądź też całokształt uprawnień i obowiązków dotyczących dziedziny, w obrębie której organ państwa jest uprawniony, a zarazem zobowiązany do działania
Operując tym pojęciem wyróżnia się:
rzeczowy zakres kompetencji (inna jest rzeczowo wyznaczona dziedzina spraw należących do zakresu działania ministerstwa łączności, a inna do ministerstwa sprawiedliwości)
zakres osobowy (inny jest osobowy zakres działania sądów wojskowych, a inna sądów powszechnych)
zakres terytorialny (inny jest zakres działania prezydenta miasta (ograniczony do terytorium danego miasta), inny wojewody (ograniczony do terytorium danego województwa))
Uwaga! Termin „kompetencja” mimo nasuwających się zastrzeżeń pojęciowych, obejmuje swym zakresem wyłącznie uprawnienia bądź uprawnienia i obowiązki organów państwa i jest dość powszechnie stosowany.
ADRESACI PRZEPISÓW PRAWA
Adresatami przepisów prawa nazywa się te podmioty, do których: skierowane są (adresowane) postanowienia praw
zachowania normuje prawo
Adresatami są wszystkie podmioty prawa, z tym że nie wszystkie przepisy dotyczą wszystkich podmiotów.
Podział podmiotów prawa:
podmioty stosujące prawo, czyli te które na podstawie przepisów prawa wydają rozstrzygnięcia jednostkowe
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz