Układ płciowy

Notatkę dodano: 01.05.2013,
Pobrań: 2,
Wyświetleń: 181
Podgląd dokumentu

UKŁAD PŁCIOWY Do narządów płciowych męskich należą: jądra, najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne, gruczoł krokowy i prącie.

JĄDRA (testis) - parzysty narząd wytwarzający plemniki płożony w worku skórnym zwanym moszną, owalnego kształtu 5-2,5cm, 12g, otoczone są błoną białawą od której w głąb jądra odchodzą przegródki dzieląc miąższ jądrowy tzw. płaciki (ok.200). Płaciki te zbudowane są z cewek nasiennych krętych w których zachodzi proces spermatogenezy i spermiogenezy. W pobliżu wierzchołków płacików cewki nasienne kręte zespalają się ze sobą i tworzą cewki nasienne proste, przechodząc do śródjądrza i tworząc sieć kanalików zwanych siecią jądra. Z tej sieci powstaje 10-20 przewodzików odprowadzających jądra przechodzących do najądrza gdzie uchodzą do przewodu najądrza. Ściana moszny zbudowana jest z szeregu warstw: skóra - zawiera dużą ilość barwnika, jest owłosiona, miesień dźwigacz jądra, powięź nasienna wewnętrzna i osłonka pochwowa jądra. Moszna przedzielona jest przegrodą na 2 części lewą i prawą. Jądro lewe leży niżej ze względu na lepszy rozwój splotów żylnych. U płodu jądra znajdują się w jamie brzusznej i w ciągu kilku dni przed lub po urodzeniu powinny zstąpić do moszny, przez kanały pachwinowe. Jeżeli nie zastąpią to jest to wnętrostwo.

NAJAD RZA (epidydymis) - parzysty narząd o podłużnym kształcie. Rola: odprowadza i jest zbiornikiem plemników. 5x1x0,5cm otoczone błoną surowiczą i cienką warstwą tkanki łącznej, która wnikając w głąb narządu dzieli go na płaciki zwane stożkami najądrza. (10-15 szt) Utworzone są one z przewodzików odprowadzających jądra które wnikają do najądrza. Z tych przewodzików powstaje przewód najądrza, który jest głównym magazynem plemników. Plemniki opuszczają przewód najądrza dzięki skurczom mięśni gładkich najądrza znajdujących się w ścianie najądrza. NASIENIOWÓD - parzysty narząd będący przedłużeniem przewodu najądrza i dochodzi do części sterczowej cewki moczowej jako tzw. przewód wytryskowy. Długość nasieniowodu wynosi ok. 60 cm, średnica ok. 3mm a światło ok. 0,5mm. Ma kręty przebieg przed ujściem do cewki moczowej nasieniowód łączy się z przewodem wydalającym pęcherzyka nasiennego tworząc przewód wytryskowy przed swym połączeniem z przewodem wydalającym jest bańka nasieniowa.

PĘCHERZYKI NASIENNE - parzysty narząd gruszkowatego kształtu o długości 4-5cm, średnica 2cm i mają pojemność 5-10cm 3 leżą w pobliżu tylnej części gruczołu krokowego ich wydzielina jest płynna, zawiera fruktozę, kwas cytrynowy, enzymy. Pojawiają się w okresie dojrzałości płciowej pod wpływem hormonów androgennych jądra. Utrzymuje ruchliwość i żywotność plemników w nasieniu.

GRUCZOŁ KROKOWY (prostata)- inaczej stercz, jest nie parzystym narządem, kształtem przypomina kasztan, średnica 3,5cm, waga 10-20g. Wyróżnia się w nich płat prawy i lewy połączony wędziną. Zbudowany jest z gruczołów pęcherzykowo-cewkowych (ok. 30-50). Przewody wyprowadzające tych gruczołów łączą się ze sobą tworząc kilkanaście przewodzików gruczołu krokowego, które uchodzą na wzgórku nasiennym cewki moczowej lub w jego otoczeniu. W wydzielinie gruczołu krokowego występować mogą kamyczki sterczowe które wytworzone są z fosforanu wapnia, kropelek tłuszczu i białka. Wydzielina pobudzana jest przez testosteron.