Układ nerwowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 392
Wyświetleń: 2310
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układ nerwowy - strona 1 Układ nerwowy - strona 2 Układ nerwowy - strona 3

Fragment notatki:


UKŁAD NERWOWY Podział pod względem topograficznym:
1układ nerwowy ośrodkowy- CUN, OUN, do którego należy mózgowie (encephalon), rdzeń kręgowy (medulla spinales)
2układ nerwowy obwodowy: nerwy czaszkowe (nervi craniales) i nerwy rdzeniowe (nervi spinales).
Podział pod względem czynnościowym:
1układ nerwowy somatyczny- animalny zależy od naszej woli gdyż unerwia mięśnie poprzecznie prążkowane
2układ nerwowy autonomiczny- wegetatywny w dużej mierze nie zależy od naszej woli- unerwia mięśnie gładkie i gruczoły.
CUN - mózgowie leży w jamie czaszki, a rdzeń w kanale kręgowym. Otoczone są 3 łącznotkankowymi błonami zwanymi oponami (meninges). Od strony kości czaszki: 1. opona twarda. 2. pajęczynówkowa (cienka beznaczyniowa błona), 3. opona miękka (silnie unaczyniona). Przestrzenie pomiędzy oponami to jamy: 1.jama podtwardówkowa, 2. jama podpajęczynówkowa (tu płynie płyn mózgowo-rdzeniowy, który napływa z komór mózgu).
MÓZG (cerebrum)- dzieli się na 2 półkule oddzielone od siebie podłużną szczeliną w linii pośrodkowej. Przeciętne wymiary: długość 15-17cm, szerokość 12cm, wysokość 12cm, waga 1300-1350cm 3 . zapalenie opon mózgowo rdzeniowych (meningitis).
ELEMENTY MÓZGOWIA: 1.KRESOMÓZGOWIE - najbardziej zewnętrzny to płaszcz mózgu zbudowany z istoty szarej czyli ciał komórek nerwowych. Dendryty tworzą tzw. zwoje, a te istotę szarą, natomiast neuryty tworzą włókna nerwowe, a te substancję białą (u człowieka ok. 9mld. komórek szarych). powierzchnia płaszcza jest pofałdowana i wynosi ok. 2 tyś. cm 2 . Fałdy płaszcza ograniczone są przez bruzdy zwane zakrętami. Najważniejsze zakręty to bruzda środkowa i bruzda boczna. Płaszcz dzielimy na korę zbudowaną z 4 płatów. Od tyłu: płat potyliczny, płat ciemieniowy, płat czołowy i płat boczny(skroniowy). W skład płaszcza wchodzi również wyspa- jest to część płaszcza wpuklona w bruździe bocznej, a także hipokamp- jest to część płaszcza wpuklona do rogu dolnego komory bocznej. Płaty dzielą się na wyniosłości zwane zakrętami i zagłębienia zwane bruzdami. W płaszczu mają siedzibę nadrzędne ośrodki spełniające rolę kierowniczą w sterowaniu procesami zachodzącymi w organizmie i w odbiorze wrażeń. Czyli jest to ośrodek myśli i świadomego działania.
W węchomózgowiu i innych częściach mózgowia np. zakrętach oczodołowych ma swoją siedzibę układ rąbkowy (lingwiczny). We wnętrzu każdej z półkul znajduje się szczelinowata przestrzeń zwana komorą boczną. Komory boczne łączą się z komorą trzecią i wypełnione są płynem mózgowo rdzeniowym.
2.MIĘDZYMÓZGOWIE - dzieli się na wzgórzomózgowie do którego zalicza się wzgórze i nadwzgórze oraz podwzgórze. Wzgórze wraz z zawzgórzem jest ośrodkiem przekaźnikowym dla wszystkich dróg czuciowych oprócz narządu powonienia. Rola międzymózgowia to kontrola przemian metabolicznych i ogólnego stanu organizmu tj. ciśnienie krwi, temperatura ciała, gospodarka wodna, praca gruczołów.


(…)

… pomiędzy którymi jest część środkowa zwana robakiem. Rola to koordynacja równowagi ciała, napięcie mięśniowe. Most zespala komory mózgu z rdzeniem przedłużonym. Dzielimy go na 2 części podstawową i grzbietową mózgu. Zawiera drogi nerwowe i skupienia istoty szarej. Przebiegają tędy drogi nerwów czaszkowych od 5 do 8.
5.RDZENIOMÓZGOWIE (rdzeń przedłużony)- od góry łączy się z mostem, a od dołu przechodzi w rdzeń kręgowy. Znajduje się tu skrzyżowanie dróg piramidowych, przebiegają tędy nerwy czaszkowe 5,9,10,11,12. w rdzeniu przedłużonym znajdują się również ośrodki oddechowe, sercowe, naczyniowo ruchowe, trawienia pokarmu i wymiotny.
6.TWÓR SIATKOWATY- są to skupienia komórek nerwowych występujących w śródmózgowiu i tyłomózgowiu, a najlepiej wykształcony jest w rdzeniu przedłużonym. Ma połączenia z korą…
… potylicznym. W tym ośrodku mieści się ośrodek pamięci widzianego obrazu.
RDZEŃ KRĘGOWY (medulla spinalis)- stanowi dolną część CUN i jest położony w kanale kręgowym, otoczony 3 oponami jak w mózgu. Jest przedłużeniem rdzenia przedłużonego. Za jego początek uważa się miejsce jego skrzyżowania z otworem wielkim, natomiast kończy się na wysokości 2 kręgu lędźwiowego tzw. stożkiem rdzeniowym, który w nić końcową…
… oskrzeliki płacikowate (w obu płucach ok.1000), te z kolei dzielą się na oskrzelka tzw. krańcowe (10 tyś.) i z ich podziału powstają oskrzeliki oddechowe (800 tyś.). od oskrzelików oddechowych odchodzą przewody pęcherzykowe łączące się z woreczkami pęcherzykowymi od których odchodzą pęcherzyki płucne. Łączna ilość pęcherzyków w obu płucach 300-500mln. co daje powierzchnię oddechową 70-120m2. Głównymi celami…
… płucne maja budowę ściany przystosowanej do wymiany gazowej, czyli są wyposażone w tzw. wypustki cytoplazmatyczne, które wychwytują cząsteczki pyłu, bakterie itd. Nabłonek pęcherzyków płucnych opleciony jest gęstą siecią kapilarów. Światła sąsiadujących pęcherzyków łączą się ze sobą małymi otworkami. Płuca otoczone są dwiema blaszkami błony surowiczej zwanymi opłucną płucną i opłucną ścienną. Pomiędzy…
…, aminokwasy, kreatyna, kwas moczowy i kwas askorbinowy. Odcinek bliższy i dalszy nabłonka nefronu jest nie przenikliwy dla wody. Jest ona wchłaniana do przestrzeni około kanalikowych i dopiero w dalszej części nefronu mocz staje się izotoniczny. Po ponownym stężeniu w kanalikach nerkowych zbiorczych ok.9% wody przefiltrowanej w ciałkach nerkowych zostaje ostatecznie wchłonięta z powrotem do krwi. SKŁADNIKI…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz