Układ hormonalny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1554
Wyświetleń: 3472
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układ hormonalny - strona 1 Układ hormonalny - strona 2 Układ hormonalny - strona 3

Fragment notatki:


U kład hormonalny : wspólną cechą hormonów jest to że wytworzone w jednym narządzie są przenoszone przez płyny ustrojowe i oddziałują na czynność innych narządów. Hormony pod względem budowy dzielimy na 2 grupy: pochodne cholesterolu (wiążą się z receptorami w cytoplazmie komórek i powodują zmianę w syntezie białek enzymatycznych) aminokwasy lub ich pochodne (wiążą się z receptorami w błonie komórkowej i zmniejszają metabolizm w komórce docelowej). Podwzgórze - są ta syntetyzowane hormony wazopresyna i oksydocyna są one przekazywane do tylnego płata przysadki. Wazopresyna powoduje wzrost wchłaniania wody w kanalikach dalszych nerek, ma działanie kurczące na naczynia krwionośne bodźcem tego działanie jest obniżenie ciśnienia tętniczego. Oksydocyna powoduje skurcz mięśni gładkich przewodów mlekowych gruczołów piersiowych bodźcem do działania jest podrażnienie brodawki sutkowej oraz receptorów i znajdujących się w szyjce macicy i pochwie. Hormony uwalniające lub hamujące wydzielanie hormonów przysadki: pobudzające: kortykoliberyna, tyroliberyna, luliberyna, somatoliberna, prolaktoliberyna, melanoliberyna. Czynnikiem który hamuje wydzielanie protaktyny jest dopomina. Produkcja wic wydzielanie hormonów podwzgórza i przekazywanie ich do przysadki jest kontrolowane przez hormony wydzielane w gruczołach dokrewnych takich jak tarczyca, kara nadnerczy, gruczoły płciowe, hormony przysadkowe, prostaglandyny oraz bodźce ze świata zew i wew. Przysadka - w części gruczołowej przysadki są komórki kwasochłonne wydzielające prolaktynę i hormon wzrostu, komórki zasadochłonne które produkują hormon TSH, luteinę i hormon kortykotropowy i melanotropowy. Hormon wzrostu wpływa na metabolizm organizmu bierze udział w syntezie białek również pod wpływem tego hormonu podczas wzrostu chrząstki nasadowe kości długich poszerzają się a kości wydłużają, bierze udział w przemianie węglowodanów, przemianie tłuszczów, przemianie mineralnej ponieważ zatrzymuje w org. głównie jony wapnia i fosforany, czynniki które pobudzają wydzielanie hormonu to obniżenie poziomu glukozy we krwi, wysiłek fizyczny, bodźce bólowe, zimno, głód, somatoliberyna oraz wzrost poziomu aminokwasów we krwi, czynniki wpływające na zahamowanie wydzielania: wzrost poziomu glukozy, somatostatyna, glikokortykosterydy. Prolakt yna - pobudzająco działają: sen, wysiłek fizyczny, stres, ciąża. Powoduje wzrost syntezy białka komórkowego w całym organizmie hamowanie wydzielania odbywa się za pomocą dopinomelaniny. Kora nadnerczy - hormony dzielą się na 3 gr. są to glikokortykosterydy, mineralokortykosterydy i androgeny. ACTH pobudza korę nadnerczy do produkcji hormonów. Kortyzon i kortyksterol powodują wzrost glukozy we krwi, powodują wzrost wydzielania soku żołądkowego, wzrost przesączania kłębuszkowego w nerkach, utrzymuje prawidłową pobudliwość mięśni powodują zmniejszenie limfocytów i granulocytów kwasochłonnych.

(…)

… może przebiegać na dwóch mechanizmach: resorpcji biernej i resorpcji czynnej wbrew gradientowi stężeń (transport aktywny). Przykładem resorpcji czynnej jest glukoza. Progowe stężenie glukozy we krwi przy którym pojawia się w moczu nazywa się progiem nerkowym glukozy. Poza glukozą resorbowane są: jony sodowe, potasowe, kwas moczowy, kreatyna, ciała ketonowe, kwas askorbinowy, reszty kwasu fosforowego i siarkowego…
… wydzielają noradrenalinę. Ośrodek rdzeniowy zwalniający cz serca znajduje się w rdzeniu przedłużonym, nerwy tego ośrodka uwalniają acetylocholinę która powoduje zwolnienie cz serca, spadek ciśnienia krwi.
Ośrodki naczynioruchowe: część preryjna zwężająca naczynia (znajduje się w rdzeniu przedłużonym i tworze siatkowatym, pobudzenie tego ośrodka powoduje skurcz naczyń i wzrost ciśnienia, na cz preryjną mają wpływ: obniżenie tlenu w krwi tętniczej, wzrost CO2 w krwi. Ośrodek oddechowy w rdzeniu przedłużonym, ośrodki wyższych pięter mózgowia oraz impulsy bólowe oraz z chemoreceptorów aortalnych i kłębków szyjnych) część depresyjna (pobudzenie tej części powoduje zahamowanie cz preryjnej i naczynia się rozszerzają i obniża się ciśnienie tętnicze. Cz depresyjna jest aktywowana przez obniżenie CO2, rozciąganie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz