Technopol. Triumf techniki nad kulturą- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1477
Wyświetleń: 3192
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Technopol. Triumf techniki nad kulturą- opracowanie - strona 1 Technopol. Triumf techniki nad kulturą- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

N.Postman „Technopol. Triumf techniki nas kulturą”
Tamuz myli się sądząc, że pismo będzie tylko i wyłącznie ciężarem dla społeczeństwa. Freudowskie podsumowanie postępu technologicznego to wyraz dość przygnębiającego przekonania, które Thoreau wyraził stwierdzeniem iż nasze wynalazki są jedynie ulepszonymi środkami wiodącymi do wcale nie lepszego celu. Człowiek mądry nawet w tak ponurym nastroju musi krytykę techniki od uznania jej osiągnięć. Pismo nie jest technologią neutralną , która przynosi pożytek albo szkodę w zależności od sposobu w jaki się z niej korzysta. Technologia może stanowić bramę do kultury. Dowiadujmy się od Tamiza, że kiedy już brama ta zostanie otwarta, technologia wymyka się nam z rąk: robi to do czego jest przeznaczona. Rewolucyjne technologie z pewnością tworzą nowe definicje starych, terminów a my nie uświadamiamy sobie w pełni tego procesu. Stare słowa ciągle wyglądają tak samo, używa się ich w tego samego rodzaju zdaniach. Szkoła była efektem wynalezienia prasy drukarskiej i jej istnienie lub upadek zależą od tego, jak wielkie znaczenie przypisuje się słowu drukowanemu.
Są też zalety techniki: potężne instytucje uzyskały łatwy dostęp do ich prywatnych spraw. Szkoły uczą operowania systemami komputerowymi zamiast tego, co jest naprawdę ważne dla dzieci. Nowe technologie zmienią nasze rozumienie wiedzy i prawdy, zmienią głęboko w nas tkwiące nawyki myślowe, którym kultura zawdzięcza swoje poczucie tego, czym jest świat; jaki porządek rzeczy jest naturalny, co jest rozsądne co konieczne, nieuchronne a co rzeczywiste.. Nasz umysły zostały uwarunkowane przez technologię liczb i wobec tego widzimy świat inaczej, niż oni go widzieli. Marks- mówił, że technika ujawnia stosunek ludzi do przyrody i tworzy nowe warunki dla stosunków w jakie ze sobą wchodzimy. Wttgenstein- język nie jest tylko zwykłym nośnikiem dla myśli, lecz także jej kierowcą. Luter w przeciwieństwie do Gutenberga rozumiał, że kiedy dzięki masowej produkcji Słowo Boże znajdzie się na każdym stole kuchennym, każdy chrześcijanin stanie się swoim własnym teologiem. Pozór mądrości a nie mądrość prawdziwą, czytanie innymi słowami będzie stanowić konkurencję dla innych form uczenia się. Dzieci przychodzą do szkoły już głęboko uwarunkowane przesłankami, na których opiera się telewizja. Tutaj spotykają świat słowa drukowanego. Dochodzi do pewnego rodzaju wojny psychologicznej. Dzieci które nie są w stanie albo nie chcą się nauczyć czytać, które nawet w obrębie jednego akapitu nie potrafią zorganizować swojej myśli w strukturę logiczną, które nie umieją słuchać wykładu bądź ustnych wyjaśnień dłużej niż parę minut.
Przekaz ustny kładzie nacisk na grupowe uczenie się, współpracę i poczucie odpowiedzialności społecznej, zdaniem Tamiza to właśnie stwarza odpowiednie warunki do przekazywania prawdziwej wiedzy. Telewizja nadała nowy koloryt każdej kampanii politycznej, każdemu domowi itd. Kiedy zatem nowa technologia zmaga się ze starą, zagrożone się instytucje. Kiedy instytucje są zagrożone, kultura jest w kryzysie. Chcemy wiedzieć czy telewizja zmienia nasze pojmowanie rzeczywistości, relacje miedzy bogatymi a biednymi samą ideę szczęścia

(…)

… poczynaniom można wyznaczyć cel nawet bez teologicznego rusztowania, na którym się wspiera gmach wierzeń chrześcijańskich. Technologia komputerowa otworzyła epokę informacji. Szkoły stały się pierwszymi świeckimi biurokracjami technokracji, strukturami, które uprawomocniły pewne nurty strumienia informacji. Technopol -jego informacyjny układ immunologiczny nie działa. Technopol to forma kulturowego AIDS…
… w mocy jakąkolwiek teorię, informacja staje się zasadniczo bezużyteczna. Biurokracji nie stworzył technopol jest to skoordynowana seria technik służących do redukcji ilości informacji, która wymaga przetworzenia. M.Weber- biurokracja to próba zracjonalizowania przepływu informacji i jak najwydajniejszego jej wykorzystania za pomocą wyeliminowania informacji odwracającej uwagę od problemu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz