Stosunek prawny typu względnego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunek prawny typu względnego - omówienie - strona 1 Stosunek prawny typu względnego - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Stosunek prawny typu względnego
Stosunek zobowiązaniowy jest stosunkiem prawnym typu względnego- polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia.
Osoby te są już znane w chwili powstania zobowiązania (nie jest to konieczne- wystarczy aby wskazany został sposób ich oznaczenia na tyle dokładny, by w chwili gdy świadczenie ma być spełnione wiadomo było kto komu ma świadczyć)
Strona - wierzyciel, albo dłużnik - pojęcie stosowane dla określenia właściwej pozycji podmiotów w strukturze stosunku zobowiązaniowego.
Wierzytelności i długi są ze sobą wzajemnie splecione w tym sensie, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jednego świadczenia wywiera wpływ na obowiązek wykonania drugiego świadczenia. Z tego względu wierzytelności i długi powinno się konstruować jako elementy jednego stosunku zobowiązaniowego
Osoba trzecia - podmiot wprowadzony do stosunku zobowiązaniowego, któremu przysługują wobec stron stosunku zobowiązaniowego określone uprawnienia lub na której ciążą pewne obowiązki, np. umowy na rzecz osoby trzeciej.
Wielostronne stosunki zobowiązaniowe - każdy podmiot zajmuje względem innego podmiotu taką samą pozycję prawną (jest zarówno dłużnikiem i wierzycielem), np. umowa spółki
Treść
Wierzytelność jest swoistym prawem podmiotowym, które w stosunku zobowiązaniowym przysługuje wierzycielowi. Służy podmiotowi do zaspokojenia jego interesów, które nie mogą być sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem lub zasadami współżycia społecznego. Interes ten z reguły przybiera charakter majątkowy. Wierzytelność jest prawem podmiotowym względnym - kieruje się ona przeciwko dłużnikowi i tylko przez niego może być naruszona. Jeżeli podmiot zobowiązany został już w momencie powstania zobowiązywania zindywidualizowany, a należne świadczenie jest już od samego początku dostatecznie ściśle oznaczone, wówczas wierzytelność przyjmuje od razu postać roszczenia (uprawnienia podmiotowo i przedmiotowo skonkretyzowanego).
Każda wierzytelność prowadzi do powstania roszczenia
Roszczeń może przysługiwać wierzycielowi wiele, ponieważ dłużnik może być zobowiązany do dokonywania różnych działań na rzecz wierzyciela. Roszczenia służą zaspokojeniu wskazanego w treści zobowiązania interesu wierzyciela, wyróżniają się pewną samodzielnością, np. odrębnym sposobem ustalenia przedawnienia lub prekluzji
Prawo podmiotowe wierzyciela może być wzbogacone o uprawnienia kształtujące, na mocy których ma on kompetencję do zniesienia lub zakończenia albo zmiany stosunku zobowiązaniowego przez jednostronną czynność prawną. Uprawnienia wierzyciela:
główne- służą realizacji podstawowego interesu wierzyciela i polegają na wykonaniu pierwotnego świadczenia lub na spełnieniu świadczenia zastępczego ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz