Spalanie dyfuzyjne i kinetyczno-dyfuzyjne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 427
Wyświetleń: 5635
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Spalanie dyfuzyjne
Do palinka podawane jest wyłącznie paliwo, natomiast powietrze dopływa do powierzchni spalania z otoczenia wyłącznie na drodze dyfuzji. Mieszanie powietrza z paliwem zachodzi dopiero nad samym palnikiem. Najwolniejszy procesem w tego typ palnikach, który decydujący o długość płomienia i szybkości spalania jest proces dyfuzji utleniacza z paliwem.
Może być realizowane równie z przepływem laminarnym i turbulentnym (liczba Reynoldsa powyżej 2000-2200).
Długość płomieni dyfuzyjnych:
- współczynnik dyfuzyjności - wymiar palnika Z Prawa Ficka, strumień dyfuzji jest proporcjonalny do gradientu stężenia i przeciwnie proporcjonalne do długości, w której zachodzi dyfuzja
Współczynnik dyfuzji informuje nas jak szybko zachodzi zjawisko dyfuzji w mieszaninie. Na długość płomienia dyfuzyjnego wpływają następujące czynniki:
Wartość opałowa i teoretyczna wartość zapotrzebowania powietrza do spalania
Prędkość wypływu gazu
Zawirowanie strug paliwa i powietrza
Stosujemy je w piecach przemysłowych. Nie ma zagrożenia związanego z cofnięciem się płomienia do palnika. Spalanie kinetyczno-dyfuzyjne
Ilość powietrza podawana wraz z paliwem jest z niedomiarem powietrza na poziomie 30-40% potrzebnego do teoretycznego, stechiometrycznego spalenia paliwa, natomiast pozostała część powietrza dopływa do paliwa na drodze dyfuzyjnej, ten typ spalania realizują tzw. palniki inżektorowe, są powszechnie stosowane w kotłach o mocy nieprzekraczającej 60-80kW głównie na paliwa gazowe. Palniki te są narażone na cofnięcie się jak i na oderwie płomienia od palnika.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz