słowianie zachodni - omówienie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
słowianie zachodni - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

Słowianie zachodni
- indoeuropejska grupa ludnościowa Europy, zamieszkująca wschodnią i środkową część tego kontynentu. Do Słowian zachodnich zalicza się: Czechów, Kaszubów, Łużyczan, Polaków i Słowaków. W okresie migracji i ekspansji Słowian (VI-VII wiek) ludność ta zachowywała jednośćkulturową i zapewne także w znacznej mierze językową. Dopiero usadowienie się Węgrów na Nizinie Węgierskiej u schyłku IX w. przerwało intensywne kontakty między Słowianami zamieszkującymi na północ od Karpat i Sudetów a Słowianami naddunajskimi i bałkańskimi. Spowodowało to powstanie coraz większego zróżnicowania między Słowianami Zachodnimi a Południowymi. Również różnice pomiędzy Słowianami Zachodnimi a Wschodnimi zaczęły formować się dopiero w X w., kiedy powstały konkurujące ze sobą państwa Rusi Kijowskiej i Polski. Proces różnicowania pogłebiony został faktem przyjęcia chrześcijaństwa w innym obrządku, co po schizmie w 1054 r. stało się czynnikiem tworzącym zasadnicze odmienności. W ten sposób - dopiero w X w. - wykształciły się 3 grupy Słowian, m.in. Słowian zachodnich.
ŚLĄZACY
Ślązacy to zachodniosłowiańsko-germańska grupa etniczna zamieszkująca na terytorium: Polski (głównie Górny Śląsk), Republiki Czeskiej (głównie Kraj Śląsko-Morawski), Niemiec, USA oraz wielu innych państw. Czasem zamiast terminu grupa etniczna, używa się w oficjalnych dokumentach terminu "grupa regionalna zamieszkująca Śląsk", np. w orzeczeniu polskiego sądu; nie jest to grupa narodowa (nie posiada odpowiedniej formy organizacji wewnętrznej - nie ma rozwiniętej wewnętrznej struktury społecznej)
Liczebność i rozmieszczenie:
Oficjalnie ich liczbę w Polsce i Republice Czeskiej określa się na 180 tys. ludzi. Narodowość tę zdeklarowało 173,2 tys. osób (spis statystyczny w 2002) i 362 tys. - jako jedyną narodowość, 56 tys. - jako pierwszą przy zadeklarowaniu drugiej, 391 tys. - jako drugą narodowość (spis statystyczny w 2011) w Polsce oraz 12,2 tys. osób (spis statystyczny w 2011) w Czechach.
Polskie tłumaczenie pochodzenia nazwy:
Nazwa Ślązacy może wywodzić się od rzeki Ślęza, wyrazu slęg (oznaczający wilgotny, mokry) lub góry Ślęży. Ślężanami określano plemię zachodniosłowiańskie z terenu dzisiejszego Dolnego Śląska, następnie w X wieku nazwę tę przejął cały obszar dorzecza górnej i środkowej Odry. Polska literatura z XIX i XX wieku, Ślązakami określa autochtoniczną ludność, zamieszkującą Śląsk.
Niemieckie tłumaczenie pochodzenia nazwy:
Niemiecka wersja wiąże pochodzenie Ślązaków i nazwy Śląsk z germańskim plemieniem Sillingów zamieszkujących ziemie dzisiejszego Śląska w I tysiącleciu naszej ery.


(…)

…. Idea narodowości śląskiej oraz autonomii ma obecnie nikłe poparcie na Śląsku Cieszyńskim, gdzie wspomina się kontrowersyjną postać Józefa Kożdonia[25], a utożsamianie się z narodem śląskim odbierane jest jako przejaw antypolskości. Wyrazicielem dążeń do uznania narodowości śląskiej jest powstały w 1996 roku Związek Ludności Narodowości Śląskiej. Organizacji tej odmawia się rejestracji. Istnieje…
… Polski- polityka antyregionalna. Na początku XX wieku żyli w pańskie prusko - niemieckim, represyjnie nastawionym do tej społeczności, jak i do wszystkich Polaków
następnie w okresie międzywojennymzostali podzieleni na 3 części - największa żyła w granicach Drugiej Rzeczpospolitej, druga na terenie Wolnego Miasta Gdańsk, trzecia pozostała w granicach Niemiec
najtrudniejszym okresem w dziejach Kaszubów…
… byli germanizowani przez Niemców- presja ze strony władz.
Ślązacy masowo wyjeżdżali z Polski do Niemiec Zachodnich w latach 70. I 80., kiedy sprzyjała temu polityka władz niemieckich. Gdy przestali emigrować i równocześnie odcięli się od postrzeganego jako obce środowiska kulturowego, zorganizowali się w ekskluzywne grupy - Towarzystwa Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Niemcy traktowali Śląsk…
… etnolektami, pretendującymi do miana "języka śląskiego" - śląskim dialektem niemieckiego (posługiwali się nim mieszkańcy Dolnego Śląska do czasu wysiedlenia po II wojnie światowej, do dziś używany jest w Niemczech, Górnych Łużycach oraz przez Mniejszość Niemiecką w Polsce) i śląskim dialektem polskiego oraz językami: polskim, czeskim i niemieckim.
Tożsamość kulturowa:
jest to grupa regionalna o bardzo dużym…
…. Idea narodowości śląskiej oraz autonomii ma obecnie nikłe poparcie na Śląsku Cieszyńskim, gdzie wspomina się kontrowersyjną postać Józefa Kożdonia[25], a utożsamianie się z narodem śląskim odbierane jest jako przejaw antypolskości. Wyrazicielem dążeń do uznania narodowości śląskiej jest powstały w 1996 roku Związek Ludności Narodowości Śląskiej. Organizacji tej odmawia się rejestracji. Istnieje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz