ścieralność - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 2695
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ścieralność - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Ścieralność ( s )
Ścieralność (s) - jest to podatność materiału na ścieranie. Ścieralność oznacza się na tarczy Böhmego, jako zmniejszenie wysokości próbki podczas badania normowego.
s = (M/A)*(1/rp) [cm]
w którym: M - strata masy próbki po 440 obrotach tarczy, [g], A - powierzchnia próbki, [cm2], rp - gęstość pozorna próbki, [ g/cm3].
Inaczej ścieralność jest to podatność materiału do zmniejszenia objętości lub masy pod wpływem działania sił ścierających. Ścieralność zależy od budowy materiału, jego twardości i elastyczności. Miarą ścieralności jest pomiar strat na wysokości lub ubytku masy próbki w wyniku ścierania. Oznaczenie przeprowadza się w specjalnych aparatach, takich jak wymieniona wyżej tarcza Boehmego dla materiałów kamiennych lub betonów, a także aparat Alpha dla drewna, aparat Stuttgart dla wyrobów podłogowych z tworzyw sztucznych, bęben Los Angeles dla kruszyw do nawierzchni drogowych.
Badaniu temu poddaje się materiały, które w warunkach eksploatacji w konstrukcjach budowlanych podlegają ścieraniu. Obejmuje ono materiały na podłogi, stopnie schodowe, nawierzchnie drogowe i lotniskowe, okładziny zbiorników na materiały sypkie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz