ściany Szczelinowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ściany Szczelinowe - omówienie - strona 1 ściany Szczelinowe - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Ściany Szczelinowe Ściany szczelinowe, tj. żelbetowe konstrukcje oporowe wykonane w szczelinach gruntowych rozpieranych zawiesiną iłową lub bentonitową. Ściany te są stosowane przy budowie płytkich tuneli, jako obudowy głębokich wykopów lub nabrzeży, silosów i podziemnych garaży. We współpracy z płytą fundamentową mogą spełniać funkcję wanny chroniącej przed wodą gruntową. Mogą one stanowić także fundamenty budowli o skoncentrowanych obciążeniach, np. obiektów mostowych, kominów, wielkich pieców itp. Ściany szczelinowe wykonaliśmy m.in. przy budowie: - kompleksu sportowego Akademii Rolniczej w Lublinie, - centrum handlowego „Galeria Bałtycka” w Gdańsku,- zespołu budynków mieszkalnych z usługami i podziemnym garażem przy ulicy Wierzbowej w Krakowie. Ścianki Szczelne Ścianki szczelne to konstrukcje oporowe złożone z podłużnych elementów drewnianych, stalowych, żelbetowych lub PCV zagłębianych w grunt ściśle jeden obok drugiego, tak aby całość stanowiła szczelną płytę obciążoną płytami poziomymi niekiedy również siłami pionowymi. Ścianki szczelne mają za zadanie uniemożliwić przemieszczanie znajdującego się za ścianką gruntu w kierunku poziomym, ponadto uniemożliwiają także przepływ wód otwartych, gruntowych lub powierzchniowych znajdujących się za ścianką oraz zapewniają przejęcie spodziewanego parcia gruntu i wody. Głównie wykonujemy stalowe ścianki szczelne, zarówno jako konstrukcje tymczasowe jak i stałe. Grodzie stalowe stosujemy we wszelkich rodzajach gruntów. Stosujemy przeważnie dwa sposoby wprowadzania ścianek w grunt:
 poprzez użycie wibratorów hydraulicznych  poprzez zastosowanie młotów o dużej energii udaru Wykonujemy ścianki szczelne wspornikowe, rozpierane i kotwione kotwami gruntowymi. Główne zalety ścianki szczelnej to:  łatwość w montażu i demontażu  możliwość zastosowania w niemal wszystkich warunkach gruntowych  szczelność  estetyczność Ścianki szczelne wykonaliśmy m.in. na budowach: Ośrodek Sporu i Rekreacji przy ul. Ostroroga w Warszawie, Budynek mieszkalny przy ul. Renesansowej w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Obudowa berlińska Obudowa berlińska (palościanka) stanowi obudowę głębokich wykopów i ma za zadanie przeniesienie obciążenia w postaci parcia gruntu. Ścianka berlińska, składa się z pali /najczęściej stalowych dwuteowników/ o określonym rozstawie i wypełniającej wolne przestrzenie między palami opinki, najczęściej z bali drewnianych. Opinkę zakłada się za półki pali sukcesywnie w miarę głębienia wykopu, który wykonuje się etapami o miąższości dostosowanej do rodzaju i stanu gruntu. Obudowa berlińska jest wykonywana w celu zabezpieczenia głębokich wykopów. Jest powszechnie stosowana jako obudowa tymczasowa, choć przy odpowiedniej ochronie antykorozyjnej pali i zastosowaniu opinki betonowej lub stalowej można ją wykonać jako trwałą konstrukcję oporową.

(…)

… budynków mieszkalnych Villa Verona przy ul. Głowackiego w Krakowie, Hotelu Sheraton w Poznaniu, czy przy zabezpieczeniu przepompowni na terenie fabryki Ferraro Polska Sp. z o.o. w Belsku Dużym k/Grójca.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz