Ruch oporu w okupowanych krajach Europy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ruch oporu w okupowanych krajach Europy  - strona 1 Ruch oporu w okupowanych krajach Europy  - strona 2 Ruch oporu w okupowanych krajach Europy  - strona 3

Fragment notatki:

RUCH OPORU W OKUPOWANYCH KRAJACH EUROPY
Ruch oporu można uznać za kolejny front II wojny. Przyczynił się do przegranej Niemiec, przyspieszył zakończenie II wojny światowej.
III Rzesza, w momencie kiedy opanowała część Europy, zaczęła różnie traktować podbite państwa. Francja jako jedyny kraj podpisała kapitulację - w Compiegne, 22 czerwca 1940, podpisał ją Petain. Nie została jednak cała zajęta przez Niemców, państwu francuskiemu pozostawiono bowiem kolonie, z których w lipcu 1941 Japonia zabrała Francji Indochiny. Inne kraje nie podpisywały kapitulacji.
W Polsce podpisywano kapitulacje lokalne, jak na przykład:
- kapitulacja Westerplatte, - kapitulacja Helu, - kapitulacja po bitwie pod Kockiem, którą podpisał stojący na czele Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, gen. Kleeberg.
Cele polityki okupacyjnej na różnych terenach, były różne.
Jeśli chodzi o Francję, Niemcy chciały ją osłabić i pozbawić pozycji mocarstwowej. Inne tereny, jak na przykład część Luksemburga, Polskę ( Gdańsk, Górny Śląsk),Alzację, Lotaryngię, Niemcy chcieli inkorporować, włączyć w granice III Rzeszy. Państwa takie jak - Chorwacja, Serbia, Słowacja ( na czele której stał Tiso), kolaborowały z Niemcami, były państwami satelickimi, zgadzającymi się pod względem politycznym z interesami Berlina. Na terenach Europy Środkowej - wschodnie tereny Polski, zachodnie obszary ZSRR, realizowano niemieckie parcie na wschód - Lebensraum ( przestrzeń życiowa). Planowano tam stworzyć imperium wielkoniemieckie, i tam też część ludności ( Żydzi, Romowie) przeznaczona była do całkowitej zagłady.
Metody okupacyjne inne były na zachodzie i północy, niż na wschodzie i środku.
Na terenach środkowo-wschodnich miały one brutalny wymiar i prowadziły właściwie do zagłady.
Neutralnymi państwami pozostały - Szwajcaria, Szwecja, Hiszpania ( choć dowodził w niej gen. Franco i należała ona do paktu antykominternowskiego).
Niemcy nigdy nie wkroczyli na teren Watykanu.
Niektóre społeczności Europy, jak np. mieszkańców Gdańska, Górnego Śląska, Kłajpedy, Niemcy traktowali jak rdzennych Niemców. Dawało im to pewne przywileje w stosunku do ludności polskiej, takie osoby byłe jednak także pobierane do Wehrmachtu i nieraz wbrew własnej woli musiały walczyć na różnych frontach. Długo wizytówką okupacji niemieckiej była Dania. Niemcy zgadzali się nawet, by istniała tam partia komunistyczna. Był to obszar na pokaz, udowadniający, że niemiecka okupacja wcale nie jest taka straszna. Sytuacja zmieniła się w 1943, wówczas Danię poddano normalnemu zarządowi okupacyjnemu, a o istnieniu tam partii komunistycznej nie było nawet mowy.


(…)

… ( Związek Walki Zbrojnej), od 1942 Armia Krajowa, walcząca na terenach okupacji niemieckiej i rosyjskiej.
Na terenie ZSRR w walkach partyzanckich brało udział 0,5 miliona ludzi.
Ruchy oporu istniały także w Grecji, Jugosławii, gdzie sprzyjały ku temu warunki geograficzne. W Jugosławii, Tito już w 1944 kontrolował prawie całe terytorium państwa. Niemcy przebywali wówczas tylko w dużych miastach, wszędzie…
… nie jest taka straszna. Sytuacja zmieniła się w 1943, wówczas Danię poddano normalnemu zarządowi okupacyjnemu, a o istnieniu tam partii komunistycznej nie było nawet mowy.
Niemcy nie ufali nawet swoim sojusznikom, ograniczając im suwerenność:
- we Włoszech, gdy usunięto Mussoliniego, do władzy doszedł Badoglio, który rozpoczął rozmowy z aliantami zachodnimi. Niemcy rozpoczęli wówczas okupację terenów Półwyspu Apenińskiego;
- państwo Vichy zlikwidowano, gdy wojska tego państwa przeszły na stronę Amerykanów w Maroku i Algierii oraz nie oddały Niemcom floty z Tulonu;
- na Węgrzech, kiedy Horthy zaczął rokowania z Amerykanami, został odsunięty od władzy, którą objął przywódca strzałokrzyżowców- Szalasi, w pełni podporządkowany Niemcom.
Na terenach, które zajęli Niemcy, przeprowadzali oni eksploatację, zwłaszcza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz