Procedury przed Trybunałem (ETS)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 707
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Procedury przed Trybunałem (ETS) - strona 1 Procedury przed Trybunałem (ETS) - strona 2

Fragment notatki:

Procedury przed Trybunałem, skargi z art. 226, 227, 230, 232, 234, 235,300
Art. 226 TWE skarga nie wywiązania się państwa ze zobowiązań wspólnotowych ( wnosi ja Komisja Europejska) - ETS przyjmuje ze naruszenie zobowiązania może polegać na działaniu lub zaniechaniu, zobowiązanie może wynikać z prawa pierwotnego, wtórnego lub zasady ogólnej prawa wspólnotowego. Procedura ma trzy etapy:
1* procedura wstępna - polega na nieformalnym szukaniu rozwiązania problemu z państwem członkowskim. W tej fazie państwo ma szanse wyjaśnienia Komisji swojego stanowiska i osiągnięcia z nia ugody.
2* działania formalne - KE przekazuje państwu pismo ostrzegawcze, informując ze zdaniem KE naruszono prawo wspólnotowe. Następnie KE może sformułować uzasadniona opinie, która wyjaśnia szczegółowo na czym polega naruszenie prawa wspólnotowego przez państwo członkowskie.
3* jeśli państwo nie zastosuje się do opinii KE może złoży skargę do ETS
Art. 227 TWE skarga na nie wywiązanie się państwa ze zobowiązań wspólnotowych ( wnosi ja państwo członkowskie) państwo nie musi kontaktować się z państwem przeciwko któremu kieruje zarzut. Musi natomiast swoja skargę najpierw skierować do KE. Obydwa państwa musza zostać wysłuchane przez KE, zanim ta wyda uzasadniona opinie ( ma na to 3 miesiące). Jeśli nie zmieści się w tym terminie pastwo członkowskie może skierować sprawę do ETS. Jeśli KE nie stwierdzi naruszenia prawa państwo członkowskie może mimo to skierować swoja skargę do ETS.
Art. 235 TWE skarga odszkodowawcza (wnoszona przez państwa członkowskie, instytucji WE lub EBC) jest ona uzupełnieniem wspólnotowego systemu ochrony prawnej. Służy ochronie podmiotów prywatnych. Skarga odszkodowawcza może dotyczyć rekompensaty szkód wynikłych z tytułu kontraktów lub deliktów WE
Art. 230 TWE skarga o stwierdzenie nieważności aktu prawa wspólnotowego (wnoszona przez państwa członkowskie, instytucje WE lub EBC) ETS może uznać zaskarżony akt za nieważny. Oznacza to ze środek taki traci moc wiążąca i jest traktowany jakby nigdy nie został podjęty. Skarga może zostać wniesiona przeciwko:
*rozporządzeniom
*dyrektywom
*decyzjom
*innym aktom prawnym
Przesłanki nieważności aktu prawa wspólnotowego- brak kompetencji, naruszenie istotnego wymogu proceduralnego, naruszenie TWE Art.. 232 TWE skarga na bezczynność instytucji (wnoszona przez państwo członkowskie, instytucje WE lub EBC, osoby fizyczne i prawne) umożliwia stwierdzenie bezprawnego zaniechania instytucji WE, polegającego na nie wydaniu aktu prawnego i w konsekwencji wymuszenia na instytucji działania. Skarga może być skierowana tylko przeciwko: PE, RUE, KE, a także w zakresie jego kompetencji przeciwko EBC. Skarżący musi w swoim wniosku dokładnie wskazać jakiego typu środka zaniechała instytucja. Do wystąpienia ze skarga uprawnione są trzy rodzaje podmiotów:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz