Powstanie Warszawskie 1944

Nasza ocena:

5
Pobrań: 413
Wyświetleń: 2079
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Powstanie Warszawskie 1944 - strona 1 Powstanie Warszawskie 1944 - strona 2

Fragment notatki:

POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944
Powody wybuchu powstania: - Armia Czerwona zaczęła zbliżać się do rodzimych ziem państwa polskiego, sforsowano Bug, wyzwolono pierwsze polskie miasto; Rosjanie zaczęli zbliżać się do linii Wisły,
- powstanie PKWN wytworzyło dziwną sytuację na ziemiach polskich- z jednej strony istniała władza prolondyńska, posiadająca poparcie w kraju, z drugiej zaś strony samozwańcza organizacja lewicowa pod protektoratem Stalina, nie posiadająca w kraju większego poparcia.
W lipcu 1944 Rosjanie dochodzili do Wisły. Od AK wymagane więc było podjęcie jakiejś decyzji. Rosjanami dowodził Konstanty Rokossowski. Wydawało się, że szturm na Warszawę rozpocznie się lada dzień. Wypędzenie Niemców z Warszawy zajęłoby Rosjanom 2-3 tygodnie. AK miała jednak wiele wątpliwości. Obawiano się, aby nie rozpocząć powstania zbyt wcześnie, gdyż zbyt silni Niemcy mogliby szybko je zdławić. W dodatku stosunek aliantów zachodnich do Polski był nieszczery. W związku z tym nawet gdyby powstanie w Warszawie powiodło się, nie było wiadome, czy zostanie ono odpowiednio spożytkowane. W Warszawie panowały jednak nastroje bojowe. Gdyby więc powstanie nie wybuchło, mogłyby się rozpocząć walki spontaniczne, przez nikogo nie kontrolowane. PPR rozrzucała po Warszawie ulotki z hasłem „Rodacy do broni”. Założono, że gdy powstanie w Warszawie wygra, oni ogłoszą się jego twórcami, jeżeli zaś przegra, odetną się od tej warszawskiej awantury, zrzucając winę na nieodpowiedzialne AK. 31 lipca 1944 komendanci AK zbierali się dwa razy - o godzinie 9 rano i 18, kiedy to dowódca okręgu warszawskiego AK - Antoni Chruściel „Monter” potwierdził, że na terenie Pragi znajdują się czołgi rosyjskie. 1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00 - godzina rozpoczęcia powstania, nazywana godziną „W” (wystąpienie), powstanie rozpoczęło się, choć w niektórych częściach Warszawy walki powstańcze rozpoczęły się już o godzinie 15.00. Niemców początkowo zaskoczyła skala powstania. Powstańcy, aby łatwiej się przemieszczać przebijali ściany budynków. Od początku widoczne były dysproporcje jeśli chodzi o siły. AK posiadała amunicję na 2, 3 dni walk. Do walki wystawione było 25 tysięcy osób, z czego jedynie 3 tysiące było uzbrojone. Reszta broń zdobyć miała na Niemcach. Niemcy do walki wystawili 15 tysięcy żołnierzy. Cały czas napływały jednak posiłki, powiększające dysproporcję sił.
Powstańcy posiadali rkm-y, ckm-y, koktajl Mołotowa ( butelki z benzyną). Niemcy dywizje pancerne SS, lotnictwo, ciężkozbrojną artylerię, pojazdy pancerne.
Czwartego dnia Niemcy przejęli inicjatywę strategiczną. Niemcy brutalnie podchodzili do ludności cywilnej. Wiele ludzi zginęło pod gruzami zawalających się murów. Niemcy tworzyli z warszawiaków żywą zaporę, ludność ta ustawiona wokół czołgów eskortowała je, sprawiając, że mogły się bezpiecznie przemieszczać.


(…)

… jako jeńców, bandytów, a jako żołnierzy, czyli byli oni objęci konwencja genewską. Wielu jednak wywieziono do Pruszkowa, Auschwitz. Do niewoli dostał się także Komorowski, który tą niewolę przeżył. Następcą jego został Okulicki „Niedźwiadek”, który później dostał się w ręce Rosjan, sądzony był w procesie szesnastu, skazany na 12 lat więzienia i zamordowany podczas odbywania kary. Bilans powstania W powstaniu…
…, że gdy Niemcy wymordują trzon państwa polskiego, odwalając za nich brudną robotę, Rosjanie wówczas bez problemu wypędzą ich z Polski.
Oddziały AK z prowincji, wyruszające na pomoc do Warszawy, zostały okrążone przez Armię Czerwoną, oficerowie wywiezieni na wschód, żołnierze włączeni do armii Berlinga. Alianci organizowali zrzuty lotnicze na teren cmentarza żydowskiego i powązkowskiego. Samoloty z włoskiego…
…. Znaczenie powstania
Powstanie udowodniło, że z Polski Sowieci nie zrobią kolejnej Republiki Radzieckiej. Polska była wyjątkowym krajem wśród demoludów- nie rozbito tu Kościołów, nie dokonano kolektywizacji wsi. Sowieci na Wiśle pauzowali pół roku. Gdyby armia radziecka przemieszczała się cały ten czas wpływy sowieckie mogłyby sięgnąć Renu, a może nawet Sekwany i tam sięgnęłyby wtedy wpływy komunistyczne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz