Papiery wartościowe - definicja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1568
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Papiery wartościowe - definicja - strona 1 Papiery wartościowe - definicja - strona 2 Papiery wartościowe - definicja - strona 3

Fragment notatki:

Papiery wartościowe (art.921 6-16 ) Kc w pierwotnym brzmieniu z 1964r. nie regulował papierów wartościowych, w gospodarce socjalistycznej papiery wartościowe odgrywały marginalną role. Obecna regulacja pojawiła się na skutek noweli lipcowej z 90'
Obecna regulacja kc dotycząca papierów wartościowych nie jest wyczerpująca, jest szereg przepisów szczególnych:
prawo wekslowe i czekowe z 1933r.
ksh (akcja)
kodeks morski z 2001r. (konosament)
Kc nie obejmuje też obrotu publicznego papierami wartościowymi. Obrót publiczny to obrót giełdowy regulowany ustawą o obrocie instrumentami finansowymi z 2005r. Papier wartościowy definiowany jest w art.3 tej ustawy, gdzie zostało przyjęte szerokie pojęcie papieru wartościowego. Główną zasadą obrotu publ. papierami wartościowymi jest dematerializacja papierów wartościowych - papierów wartościowych jako dokumentów nie ma w obrocie publ. np. istnieją świadectwa depozytowe.
Obrót regulowany w kc to obrót powszechny papierami wartościowymi.
Definicja papieru wartościowego Kc takiej definicji nie zawiera. W obrocie powszechnym papier wartościowy to przede wszystkim dokument, będąc dowodem, potwierdzający istnienie prawa. Jednak papier wartościowy poza funkcją dowodową ma inną cechę, w nim prawo podmiotowe zostaje ucieleśnione, inkorporowane w dokumencie. Istnieje pewien związek między dokumentem i prawem podmiotowym.
W doktrynie niemieckiej wykształciły się 2 teorie próbujące wyjaśnić kiedy dochodzi do takiego związku i poprzez to wyprowadzić definicje papieru wartościowego
teoria obiegowa (Ulmer) - wąskie ujęcie papieru wartościowego. Zgodnie z nią akcent położony jest na obrót papierami wart., na ich cechę obiegową, uproszczenie formy obrotu
Papierem wartościowym jest tylko taki dokument, który jest przeznaczony do obrotu, gdzie przeniesienie prawa do dokumentu pociąga za sobą przeniesienie prawa inkorporowanego w dokumencie.
Rozporządzenie dokumentem jako rzeczą ruchomą pociąga za sobą rozporządzenie prawem inkorporowanym w dokumencie. „Prawo z papieru podąża za prawem do papieru”
Ta teoria ogranicza się tylko do papierów na okaziciela oraz papierów na zlecenie .
teoria realizacji (Bruner) - ujęcie szeroki, akcent kładzie na sposób wykonania prawa inkorporowanego w dokumencie, tzw. aspekt realizacyjny. Istotą papieru wartościowego jest fakt, że dla wykonania prawa inkorporowanego w dokumencie jest władanie dokumentem. Na pierwszy plan wychodzi funkcja legitymacyjna papierów.
Teoria ta obejmuje papiery imienne .
Polski ustawodawca przyjął teorię realizacji w sposób pośredni, wymieniając wśród rodzajów papierów wartościowych papiery imienne.

(…)

… na okaziciela
Art. 92111. [Złożenie do depozytu sądowego] § 1. Dłużnik nie ma obowiązku dochodzenia, czy okaziciel jest właścicielem dokumentu. Jednakże w razie uzasadnionych wątpliwości, czy okaziciel dokumentu jest wierzycielem, dłużnik powinien złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego.
§ 2. Jeżeli właściwy organ państwowy wydał zakaz świadczenia, zwolnienie z zobowiązania następuje przez złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego.
Legitymacja uprawnionego
papiery imienne - zbycie następuje przez przelew połączony z wydaniem dokumentu
Legitymowany jest ten posiadacz papieru, który wykaże, że prawo zostało nań przeniesione przez przelew.
Rekta papiery to inaczej papiery imienne
papiery na zlecenie - zbycie następuje przez indos i wydanie dokumentu
Indos jest pisemnym oświadczeniem…
… - zobowiązanie z papieru wartościowego powstaje po zawarciu umowy czyli po złożeniu oświadczenia woli przez zbywcę i nabywcę (jego chociaż dorozumiane)
REMITENT - pierwszy wierzyciel z papieru wartościowego
Zasady wykonywania praw z papierów wartościowych Przyjmuje się teorię realizacji a wynika ona z art. 9216. Dłużnik nie ma obowiązku świadczenia jeśli wykonanie tego świadczenia domaga się podmiot…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz