Opracowanie pytań na egzamin ze Wstępu do migracji

Nasza ocena:

5
Pobrań: 462
Wyświetleń: 3633
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowanie pytań na egzamin ze Wstępu do migracji - strona 1 Opracowanie pytań na egzamin ze Wstępu do migracji - strona 2 Opracowanie pytań na egzamin ze Wstępu do migracji - strona 3

Fragment notatki:

Opracowanie podanych przez Panią profesor zagadnień, które należało przygotować do egzaminu z przedmiotu "Wstęp do migracji". Na egzaminie pojawiły się te same zagadnienia. Zajęcia prowadzi dr hab. Dorota Praszałowicz a zajęcia są prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim. Notatka wyjaśnia zagadnienia takie jak: trzy modele badań migracyjnych wg Nancy Green, kurtyna słonej wody wg Franka Thistlethwaite, społeczny kapitał migracyjny, strumień a łańcuch migracji, główne ekonomiczne teorie migracji, trzy główne płaszczyzny asymilacji Miltona Gordona, pluralizm kulturowy a melting pot, trafficking, organizacje zajmujące się migrantami UNHCR, główne kierunki migracji z ziem Polskich.

Typologia procesów migracyjnych, wg kryteriów, przykłady
(czas) migracje stałe, czasowe, wahadłowe
(granica państwa) wewnętrzne i zagraniczne (dobrowolność) dobrowolne i przymusowe (spontaniczność) spontaniczne i planowane Trzy modele badań migracyjnych wg Nancy Green
1.Model linearny analiza drogi emigranta/emigrantów od miejsca pochodzenia do miejsca osiedlenia, porównanie przeszłości i teraźniejszości, podstawą porównania jest ciągłość i zmiana(analiza warunków życia i pracy w miejscu pochodzenia, motywów wyjazdu, przygotowań i przebiegu podróży, procesu przystosowywania się do nowych warunków, „oswajania” nowego otoczenia, sytuacji mieszkaniowej, materialnej, rodzinnej, towarzyskiej w nowym miejscu )
2.Model rozbieżny analiza drogi emigrantów z jednego miejsca pochodzenia do różnych punktów docelowych, pytania o to, jaki wpływ na transformację tej grupy miała specyfika każdego z miejsc osiedlenia Np. Polacy w Niemczech, USA i Australii
3.Model zbieżny analiza sytuacji imigrantów z różnych krajów w nowym miejscu osiedlenia, różnice między imigrantami traktowane są jako konsekwencja różnych tradycji, przywiezionych w „bagażu kulturowym“ Np. Polacy, Niemcy, Ukraińcy na Lower East Side (Manhattan)
Kurtyna słonej wody wg Franka Thistlethwaite- czy jakoś tak ;p
W 1960 r. brytyjski historyk Frank Thistlethwaite przedstawił dosc rewolucyjna, jak na tamte czasy koncepcje procesów migracyjnych. Uznał mianowicie migracje za zjawisko naturalne, charakterystyczne szczególnie dla XIX i XX wielu i zwiazane z procesami modernizacjiiii. Ponadto zwrócił on uwage na podstawowy mankament w naukach społecznych: w badaniu migracji istniała według Thistlethwaite'a „kurtyna słonej wody”, oddzielajaca badaczy europejskich od amerykanskich. Pierwsi zajmowali sie samym wychodzstwem - przyczynami, przebiegiem i konsekwencjami dla obszarów, skad ludzie emigrowali. Nie interesowali sie jednak dalszymi losami emigrantów. Z kolei naukowcy amerykanscy zajmowali się samym procesem osiedlenia, nie zajmujac sie badaniem wczesniejszych dokonan imigranta. Postulatem Thistlethwaite'a było zerwanie owej „kurtyny” i
prowadzenie kompleksowych badan, uwzgledniajacych cały przebieg procesu migracji (od wyjazdu - motywów, którymi kierował sie emigrant, poprzez droge, jaka emigrował - analize szlaków komunikacyjnych, a+ po osiedlenie sie w kraju przyjmujacym i problem asymilacji)
po obu stronach Oceanu. Koncepcja przedstawiona w książce Thomasa i Znanieckiego.
Społeczny kapitał migracyjny
Kapitał społeczny to suma zasobów rzeczywistych oraz wirtualnych, jakimi jednostki dysponują z tego tytułu, że funkcjonują w sieciach bardziej lub mniej formalnych powiązań i znajomości Są to zatem zobowiązania i oczekiwania, przestrzegane zasady wzajemności, kanały przekazywania informacji, normy i sankcje.

(…)

…. Strumień migracji to zbiorowość ludzi, migrujących w tym samym czasie, w tym samym kierunku. W zbiorowości tej NIE muszą występować jakiekolwiek więzy społeczne. A w łańcuchu występują więzi społeczne i/lub rodzinne.
Główne ekonomiczne teorie migracji. 4 teorie
1. Koncepcje neoklasyczne (ekonomia neo-klasyczna) - Ramy teoretyczne: 1. koncepcja modernizacji, 2. teoria racjonalnego wyboru (kalkulacja zysków…
… przystąpiła do Konwencji w 1991 roku. 1954 i 1981 Biuro UNHCR otrzymało Pokojową Nagrodę Nobla. Od 2005 urząd UNHCR sprawuje Antonio Guterres, były premier Portugalii (1996-2002), były przewodniczący Rady Europy. 2006 -budżet urzędu ponad $1 mld. Kolonializm od XV do XX w- trzeba znać wszystkie państwa kolonialne
1415 - 1815:
Portugalia: Ceuta, Wyspy Kanaryjskie, Madera, Azory, Wyspa Zielonego Przylądka, Gwinea, Angola, Brazylia, Mozambik, Goa, Maluki
Hiszpania: Wyspy Kanaryjskie, Filipiny, Sahara Hiszpańska, Ameryka Łacińska
Holandia: Maluki, Gujana, Surinam, Nowy Amsterdam, Mina, Curacao, Cejlon, Formoza, Pn. - Wsch. Brazylia, Jawa, Kapsztad, Indonezja, Indie Zach.
Francja: Gujana, Kanada, Quebec, Montreal, Martynika, Gwadelupa, Senegal, Santo Domingo, Luizjana, Pondichery.
Anglia: Wirginia, Bermudy…

Hiszpania: Sahara Hiszp., Maroko Hiszp.
Japonia: pd. Sachalin, Okinawa, Kuryle, chiń. Formoza i Peskadory, Korea, Mandżuria.
USA: Hawaje, Portoryko, Guam, Filipiny, Chiny
Czego dotyczył układ Szengen i kalendarium wydarzeń Szengen
Układ z Schengen jest podstawowym aktem prawnym w sprawie stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach, który został podpisany w roku 1985 poza ramami UE pomiędzy…
…, Tunezja, Afryka Zach. i Centralna, Madagaskar, Maroko, Syria, Liban, Togo, Kamerun.
Holandia: Indonezja, Surinam, Curacao, Minam, Nowa Gwinea (część zach.)
Belgia: Niezależne Państwo Kongijskie, Rwanda, Burundi.
Włochy: Erytrea, Somalia, Dodekanez, Rodos, Libia, Trypolitania, Etiopia. Niemcy: Afryka Pd. - Zach., Kamerun, Togo, Niemiecka Afryka Wsch., Nowa Gwinea, Rwanda, Burundi, Kiauczou w Chinach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz