Opracowane zagadnienia egzaminacyjne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowane zagadnienia egzaminacyjne - strona 1 Opracowane zagadnienia egzaminacyjne - strona 2 Opracowane zagadnienia egzaminacyjne - strona 3

Fragment notatki:


ZAGADNIENIA WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI NA EGZAMIN Z GEOGRAFII REGIONALNEJ ŚWIATA  
1. Rozmieszczenie lądów i oceanów na Ziemi (Jak się kształtują - gdzie jest przewaga lądów, a gdzie oceanów);
2. Charakterystyczne cechy budowy geologicznej i rzeźby terenu Afryki;
3. Rozmieszczenie ludności w Australii i przyczyny jego nierównomiernego rozmieszczenia;
4. Uwarunkowania klimatu Europy i jego zróżnicowanie. Co decyduje o klimacie - czynniki;
5. Rozwój zaludnienia w Ameryce Południowej;
6. Zależność wód powierzchniowych od warunków klimatycznych Ameryki Południowej;
7. Strefy krajobrazowe Afryki i ich charakterystyczne cechy;
8. Charakterystyczne cechy i regiony rolnicze Australii;
9. Fauna i flora Europy (formacje roślinne);
10. Bogactwa naturalne i mineralne Afryki - rozmieszczenie i znaczenie gospodarcze; 
ODP 1:  
Rozmieszczenie lądów i oceanów na kuli ziemskiej jest nierównomierne. Przestrzenie wodne zdecydowanie dominują nad lądowymi. Półkula północna ma 39,4% lądów, południowa tylko 18,7%. Na półkuli wschodniej lądy stanowią 36,4%, a na zachodniej jedynie 18,6%. Morza i oceany dominują nawet na tzw. półkuli lądowej, to znaczy na tej połowie półkuli ziemskiej, na której lądy zajmują największą powierzchnię. 
Obszary morskie na Ziemi tworzą wspólnie obszar wodny zwany wszechoceanem. Jego obszar wynosi 361,2 mln km2, co stanowi 70,8% powierzchni naszej planety. Wszechocean podzielono na trzy oceany: Spokojny (Wielki, Pacyfik), Atlantycki, Indyjski. Największy z nich - Ocean Spokojny zajmuje ponad 1/3 powierzchni Ziemi. Znajduje się tu największa głębia świata - Rów Mariański (11 022 m p.p.m.). Najmniejszym Oceanem jest położony na półkuli wschodniej Ocean Indyjski
Przy ogólnej powierzchni Ziemi, wynoszącej 510 mln km2, lądy zajmują 149,1 mln km2, tj. 29,2%. Kontynent jest to duży obszar lądu oblany wodami mórz i oceanów. Wyróżniamy siedem kontynentów. Największym kontynentem jest Azja, która stanowi jeden złączony ląd z Europą, nazwany Eurazją. Umowna granica między Europą a Azją biegnie wzdłuż wschodnich podnóży Uralu, rzeką Embą, północnym wybrzeżem Morza Kaspijskiego oraz najkrótszym odcinkiem łączącym Morze Kaspijskie z Morzem Azowskim.  
Drugim, pod względem wielkości kontynentem jest Afryka, leżąca na czterech półkulach. Eurazję i Afrykę poznano najwcześniej, przez co nazywa się je Starym Światem. Afrykę od Azji oddziela Przesmyk Sueski.    Na półkuli zachodniej występują dwa kontynenty: Ameryka Południowa i Ameryka Północna, które łączy Przesmyk Panamski. Aż do czasu wypraw Krzysztofa Kolumba, kontynenty te, przez długi okres, nie były znane Europejczykom. Z czasów wielkich odkryć geograficznych pochodzi nazwa obu Ameryk. 
Najmniejszym kontynentem jest położona pomiędzy Oceanem Spokojnym, a Oceanem Indyjskim Australia. Najpóźniej odkrytym kontynentem jest Antarktyda rozciągająca się wokół bieguna południowego.  

(…)

…), który dociera do wybrzeży Europy zachodniej i Półwyspu Skandynawskiego, a nawet morza Barentsa, wywołując tam bardzo siną dodatnią anomalię termiczną. Stad klimat Europy, zwłaszcza Zachodniej, jest łagodniejszy niż obszarów leżących na tej samej szerokości geograficznej ale na innych kontynentach. Na wybrzeżach Atlantyku, w przeciwieństwie do obszarów położonych w głębi lądu, wiosny są chłodniejsze od jesieni…
…, z wyjątkiem ryżu, kukurydzy i sorgo, są uprawiane we wszystkich stanach; uprawa ryżu w stanach  Nowa Pd. Walii i  Queensland (2 zbiory w ciągu roku); zwiększył się areał roślin oleistych, a zwł. bawełny (główna roślina oleista w Australii) i słonecznika; z roślin przemysłowych największe znaczenie ma trzcina cukrowa uprawiana w stanie Queensland; w dorzeczach Murray i Murrumbidgee, dzięki sztucznemu…
… (m.in. Islandia, Półwysep Kolski, Nowa Ziemia) znajduje się bezleśny obszar arktyczny. Charakterystyczna dla niego jest roślinność typu tundrowego, złożona z mchów, porostów, rozmaitych gatunków traw oraz wrzosów i innych krzewinek.  Dalej na południe występuje strefa zarośli i rzadkich, widnych lasów, głównie brzozowych. Ten typ roślinności rozprzestrzeniony jest zwłaszcza na Półwyspie Skandynawskim
…, a z gadów - jaszczurki (np. jaszczurka stepowa), węże (np. połozy) i żółwie zaś z płazów - żaby i ropuchy. Z wymarłych gatunków tego obszaru najważniejszymi były tarpany
W obszarze śródziemnomorskim żyją m.in. ichneumony (mangusty), cywety (na Półwyspie Iberyjskim), a także szakale, daniele, muflony, jeżozwierze i in. Z ptaków m.in. flamingi (czerwonaki) i pelikany. Na obszarze tym żyją liczne gatunki…
… dawny charakter. Na obszarach na których roślinność pierwotna została wyniszczona znajdują się głównie pola uprawne z gatunkami pochodzącymi z różnych części świata, a także wrzosowiska i roślinność śródziemnomorska porastające tereny na których niegdyś rosły lasy.  Pierwotna roślinność w Europie ma bardzo różnorodny charakter i prezentuje wiele odmiennych typów.  Na północnych skrawkach kontynentu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz