Kwas moczowy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kwas moczowy - wykład - strona 1 Kwas moczowy - wykład - strona 2 Kwas moczowy - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Dzisiaj porozmawiamy sobie na temat kwasu moczowego. Przypominam, że prawidłowa urykemia jest na poziomie nie przekraczającym 7 mg% kwasu moczowego, a urykozuria, czyli wydalanie dobowe nie powinno przekraczać 600 mg/dobę. Jeśli jest więcej to mówimy oczywiście o hiperurykozurii, natomiast jeśli stężenie kw. moczowego w osoczu przekracza 7mg% o hiperurykemii. Jeśli stężenie ulega podniesieniu wówczas kwas moczowy zaczyna występować w formie soli jednosodowej i jako moczan jednosodowy może się wtrącać w tkankach, przede wszystkim w stawach oraz w nerkach. Niezwykle istotna w utrzymaniu prawidłowego stężenia kwasu moczowego jest funkcja nerek.
Dna moczanowa (skaza moczanowa)
Schorzenie jest dość częste, występuje częściej u mężczyzn (8 - 10 razy częściej niż u kobiet). Główne objawy spowodowane są wytrącaniem kryształów moczanu jednosodowego w stawach oraz w nerkach. Co się dzieje gdy się wytrąci moczan jednosodowy? Jest on postrzegany jako ciało obce i indukuje reakcję zapalną, przyjeżdżają do takiego stawu granulocyty obojętnochłonne, zjadają kryształy kwasu moczanu jednosodowego, ale dalej z nimi nic nie mogą zrobić, w rezultacie pękają, wydzielają się enzymy lizosomalne, jeszcze bardziej zakwaszają środowisko, jeszcze bardziej wytrąca się moczan jednosodowy, jeszcze więcej kryształów powstaje i tak w kółko. To ile się wytrąci moczanu jednosodowego nie zależy tylko od stężenia kwasu moczowego, ale również od pH tkanek - im niższe tym bardziej się wytrąca, i może się wytrącać jeszcze przy prawidłowym zakresie stężeń. Dalej zawartość proteoglikanów i glikozaminoglikanów, które zwiększają rozpuszczalność moczanów, im mniej tym bardziej się wytrąca, i kolejna sprawa im zimniej tym bardziej się wytrąca - wytrąca się w tych częściach ciała, które są nastawione na działanie zimna. Mianowicie albo w stawach dłoni, albo w stawach stóp. Takie opisy ostrych napadów dny moczanowej pochodzą sprzed kilkunastu lat: podagra - jak się wytrąca przy stawach palucha, chiragra - jak przy kciuku, omagra - jak w stawie barkowym. Bardzo charakterystyczne to jest to, że dna moczanowa ma organizacje asymetryczną. Drugim miejscem, gdzie się wytrąca kwas moczowy, albo moczany sodowe to jest nerka.
Jest kilka podziałów dny moczanowej:
Podział (1):
Pierwotna (samoistna)
Wtórna:
Duży turn-over kwasów nukleinowych
Dysfunkcja nerek
Podział (2):
Z nadmiernym wytwarzaniem kwasu moczowego
Wzrost syntezy puryn de novo
Duży turn-over kwasów nukleinowych Zespół Lesch - Nyhana
Choroba von Gierkego
Z zaburzonym wydalaniem kwasu moczowego
Choroby miąższu nerek

(…)

… się do krążenia i wykazał w ten sposób toksyczność związków azotowych dla OUN, dokładnie taka sama sytuacja dzieje się w przypadku marskości wątroby, wówczas krew szuka sobie drogi, znajduje ją, no i docierajądo krążenia ogólnego związki azotowe, głównie amoniak, ale nie tylko, inne tzw. toksyny azotowe jelitowe - tj.: Amoniak
Kwas glutaminowy
Alanina
Cytrulina do OUN, wywołując to co nazywa się śpiączką…
…, ten enzym prowadzi do deamidacji glutaminy i powstaje kwas glutaminowy i amoniak - to są źródła wolnego amoniaku. Glutamina glutaminaza kwas glutaminowy + NH4+ Znowu powracamy do tkanek obwodowych, powstaje lub w wyniku transaminacji, lub aminacji redukcyjnej kwas glutaminowy, tu jeszcze nie mamy uwolnienia amoniaku, a znajdujemy w jelicie i nerce enzym glutaminazyglutaminazę, który degraduje glutaminę, z tego wynika, że brakujące ogniwo w tym szlaku to jest jakaś przemiana między kwasem glutaminowym a glutaminą. Z tego sobie można wymyśleć, że dalej glutamina musi dotrzeć do tych dwóch narządów żeby uwolnić wolny amoniak. Powstał nam w mięśniach amoniak, on jest silnie toksyczny, po przeniknięciu do OUN wywołuje w pierwszym etapie alkalozę metaboliczną, a z dwóch zaburzeń kwasicy i alkalozy zdecydowanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz