I wojna światowa- główne fronty i charakter działań wojennych w okresie 1914-1916

Nasza ocena:

5
Pobrań: 371
Wyświetleń: 2961
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
I wojna światowa- główne fronty i charakter działań wojennych w okresie 1914-1916 - strona 1

Fragment notatki:

I wojna światowa - główne fronty i charakter działań wojennych w okresie 1914-1916
Rok 1914
28 VI zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda dokonany przez G. Principia z organizacji Młoda Bośnia (lub Czarna Ręka). W krótkim czasie następuje realizacja zobowiązań sojuszniczych zawartych jeszcze przed wojną.
3/4 VIII Niemcy wkraczają do Belgii, 23 VIII wypowiedzenie wojny Niemcom przez Japonię 26- 28 VIII pokonują wojska rosyjskie w bitwie pod Tannenbergiem na terenie Prus Wschodnich. 6- 13 IX bitwa na d Marną na przedpolach Paryża, niemieckie plany wojny błyskawicznej przeciwko Francji ulegają krachowi. Od tej chwili wojna na froncie zachodnim przybierze charakter wojny pozycyjnej, w której obu stronom tzn. Francuzom i Niemcom będzie chodziło przede wszystkim o jak największe wykrwawienie przeciwnika.
Po ataku tureckim w rejonie Kaukazu oraz Palestyny i Egiptu (XI) działania wojenne wykroczyły poza Europę obejmując również kolonie niemieckie w Afryce (Togo, Niemiecka Afryka Wschodnia) oraz Azji i na Pacyfiku
Rok 1915
W IV pod Ypres Niemcy po raz pierwszy w tej wojnie zastosowali nową broń- broń chemiczną chlor. Użycie nowych rodzajów broni- przede wszystkim zmasowanego użycia ciężkiej artylerii, karabinów maszynowych, łodzi podwodnych oraz właśnie broni chemicznej zmieni zupełnie w bardzo krótkim czasie charakter działań wojennych na frontach I wojny światowej. Inne rodzaje nowych środków do prowadzenia wojny takie jak lotnictwo czy czołgi będą miały w czasie tej wojny jeszcze dość ograniczony charakter, ale znajdą zastosowanie w kolejnych konfliktach.
25 V wypowiedzenie wojny Austro- Węgrom prze Włochy
IX- utrata przez Rosjan Królestwa Polskiego i niemal całej Galicji, stabilizacja frontu wschodniego na linii Dźwina- jezioro Narocz- Baranowicze- Pińsk- Dubno- Tarnopol- Czerniowce
Rok 1916
II- VII ofensywa niemiecka i bitwa pod Verdun, najkrwawsza bitwa I wojny światowej
VI- XI ofensywa rosyjska Brusiłowa w rejonie Wołynia
VI- XI ofensywa aliantów nad Sommą, pierwsze zastosowanie czołgów
27 VIII przystąpienie Rumunii do wojny po stronie Ententy i nieudany atak rumuński na Siedmiogród
5 XI- proklamowanie przez Niemcy i Austro- Węgry Aktu 5 listopada zapowiadającego utworzenie państwa polskiego
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz