Historia pojęcia polityki

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia pojęcia polityki - strona 1 Historia pojęcia polityki - strona 2

Fragment notatki:

. Czym jest filozofia polityczna? Krótka historia pojęcia polityki. Filozofia polityki- filozoficzna dziedzina zajmujaca się tym co politycze.
Mysl polityczna- mniej lub bardziej uporzadkowany namysl nad sprawami politycznymi. Filozofia polityczna również jest uporzadkowanym namyslem. Polega na tym, ze siega się do korzeni i istoty. Namysl filozoficzny - jest to namysl nad caloscia istoty. Mysl polityczna nie siega tak daleko. Leo Strauss - w mysli politycznej mamy do czyniania z opiniami, a w mysli politycznej z wiedza.
Wiedza to nie jest wiedza w znaczeniu przyrodniczym, naukowym. Nauki polityczne maja charakter empiryczny.
Filozofia polityczna ma charakter normatywny. Pozytywizm: - wizja naukowa, która rozpowszechnila się w polowie XIX w.
- autor - August Comte
- skupienie się na faktach, wyciagane sa pewne wnioski
- tworzy się zbiory twierdzen, czyli teorie Zrozumiec, aby przewidziec i zapobiec. Krytyka pozytywizmu - odrzucenie wartosciowania w krytyce nad polityka. Nie można odrzucac wartosciowania. Wg. Straussa, aby zrozumiec polityka trzeba zrozumiec pojecie dobra i dobra wspolnego, które jest zawarte w pojeciu wspolnoty politycznej. Filozofia polityczna polityczny wymiar czlowieka traktuje jako szczegolny.
Filozofia spoleczna- czlowiek należy do roznych zbiorowosci, ma szersze tozsamosci (najszersze odniesienie- kosmpolityzm). Czlowiek ma różne tozsamosci. Filozofia polityczna wyroznia te polityczna.
Polityka- dzialalnosc publiczna zwiazana z rzadzeniem- jest to wszystko co zwiazane z wladza panstwowa. Polityka (Weber)- dazenie do udzialu we wladzy albo wybieranie wplywu na podzial wladzy. Władza (Weber) - mozliwosc przeforsowania swojej woli w stosunku do innych.
Może mieć umocowanie w:
- przemoc
- autorytytet
- perswazja Ostatecznie musi być mozliwosc odwolania się do przemocy fizycznej np. interwencja policji. Władza musi być legitymizowana w społeczeństwie.
Legitymizacja wg. Webbera: - tradycyjna - charyzmatyczna
- legalna ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz