Henryk Wernic - referat.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1610
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Henryk Wernic - referat. - strona 1 Henryk Wernic - referat. - strona 2 Henryk Wernic - referat. - strona 3

Fragment notatki:

HENRYK WERNIC (1839-1905)
J eden z przedstawicieli pedagogiki pozytywizmu . Popularny mieszczański pisarz pedagogiczny (prekursor praktycznych celów wychowania). Jego p raca naukowa skupiała się głównie wokół potrzeb praktycznych nauczania , a zwłaszcza wycho wania dom owego . Po ukończeniu gimnazjum najpierw pracował w Zarządzie Komunikacji Lądowych i Wodnych, następnie w 1851 roku uzyskał stanowisko nauczyciela języka polskiego i geografii w szkole realnej w Warszawie. Swoje wykształcenie uzupełnił w drodze samokształcenia.
Praca nauczycielska skierowała jego zainteresowania w kierunku pedagogiki. Pierwszą książką pedagogiczną, z którą się zapoznał była „ Chowanna, czyli system pedagogiki narodowej jako umiejętności wychowania, nauki i oświaty, słowem wykształcenia naszej młodzieży ” (1842) Bronisława Trentowskiego.
Po paru latach pracy w gimnazjum, uczył prywatnie w zamożnych dworach ziemiańskich, po czym wyjechał do Paryża (1861) w celu dalszego kształcenia się, a następnie do Anglii, gdzie był nauczycielem w męskim zakładzie. Później wyjechał do Drezna, gdzie był prywatnym nauczycielem i tam też zaczął własną twórczość pedagogiczną. W 1868 roku stracił wzrok i 1869 wrócił na stałe do Warszawy, ale nie przestał interesować się naukami pedagogicznymi. Jest autorem kilku rozpraw i kilkudziesięciu artykułów poświęconych głównie wychowaniu w rodzinie. Napisał też parę książek dla młodzieży. W ychowany na pracach Jana Paula i Bronisława Trentowskiego, podstaw pedagogiki poszukiwał w etyce oraz psychologii. Swoje poglądy pedagogiczne najpełniej przedstawił w „ P raktycznym p rzewodniku wychowania ” (1891) i „ Przewodniku wychowania ” (1868) . W pracach tych rozpatruje różnorakie kwestie pedagogiczne, a podstawowy ośrodek zainteresowań autora stanowi wychowawcze oddziaływanie środowiska rodzinnego (wychowanie w szkole traktowane jest pobocznie). Interesuje go głównie zagadnienie pewnych zadań wychowawczych podejmowanych w domu wobec dzieci oraz młodzieży szkolnej. Nie są to dzieło o w pełni pozytywistycznej koncepcji wychowania. Odnaleźć w nich można trzy warstwy poglądów: pierwsza pochodzi z epoki romantyzmu, z pism B. Trentowskiego i Jeana Paula; druga z filozofii niemieckiej, głównie I. Kanta i J.F. Herbarta, poszukująca źródeł naukowej pedagogiki w etyce i psychologii; trzecia wyrasta z atmosfery ogólnonarodowego przygnębienia, jakie przyniosły pierwsze lata popowstaniowe.
Opowiadając się za utylitaryzmem i racjonalizmem w wychowaniu broni jeszcze dawnych ideałów. Jego zdaniem młodzież powinna się interesować tym, co zacne i wielkie.

(…)

…” jest przeznaczony również dla rodziców i wychowawców. Zawiera obszerniejszy wykład psychologii wychowawczej i rozwojowej. Autor uzasadnia w nim konieczność dostosowania metod wychowawczych do faz rozwojowych dzieci i młodzieży. Poradnikiem dla rodziców jest także broszura „Wychowanie dziecka włącznie do lat 6”. Będąc od początku stałym członkiem zespołu redakcyjnego „Przeglądu pedagogicznego” (1882) przedstawia…
… upowszechniania wychowania fizycznego w takim samym stopniu u chłopców oraz dziewcząt, walczył ze społecznymi niedomogami charakteru narodowego: lenistwem i lekkomyślnością.
Pośród prac Wernica, szczególną uwagę zwracają wydawnictwa traktujące o kształceniu praktykantów rzemieślniczych i propagowaniu rzemiosła oraz wytwórczości przemysłowej. W publikacjach tych autor jawi się jako zwolennik postępu gospodarczego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz