Fizyka budowli - cz. 4

Nasza ocena:

5
Pobrań: 224
Wyświetleń: 3843
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fizyka budowli - cz. 4 - strona 1 Fizyka budowli - cz. 4 - strona 2 Fizyka budowli - cz. 4 - strona 3

Fragment notatki:

Stopień przesiąknięcia wilgocią Dopiero ten parametr pozwala na określenie stanu zawilgocenia muru. Określa on, jaki procent porów jest wypełniony wodą. Wyróżnić tu można: higroskopijny stopień przesiąknięcia wilgocią określony wzorem:
gdzie:
- higroskopijny stopień przesiąknięcia wilgocią (DFG - skrót z niem.)Wh - higroskopijna wilgotność próbki (masowa),Wmax - wilgotność w stanie pełnego nasycenia wilgocią (max. wilgotność masowa)Rozkład wilgoci w ścianie: a - kapilarny pobór wilgoci, b - na skutek opadów atmosferycznych, z - strona zew., w - strona wew.
Przyczyny i skutki zawilgocenia przegród
Wilgoć w przegrodach budowlanych jest wynikiem:
- początkowej wilgotności materiałów lub komponentów związana z ich wytwarzaniem tzw. wilgotność technologiczna;
- dalszych procesów wykonawstwa jak transport, składowanie, wprowadzanie wilgoci w wyniku scalania komponentów zaprawą lub betonem tzw. wilgoć budowlana;
- zawilgocenia od opadów atmosferycznych;
- oddziaływania czynników eksploatacyjnych - kondensacja pary wodnej na powierzchni wewnętrznej przegrody lub przemieszczanie się wilgoci wewnątrz niej;
- podciągania kapilarnego wilgoci w gruntu.
Ten ostatni czynnik jej zazwyczaj eliminowany we współczesnym budownictwie poprzez stosowanie izolacji przeciwwilgociowych, które chronią ściany fundamentowe lub ściany i podłogi przed podciąganiem kapilarnym lub naporem wody gruntowej.
Pojęcie „materiał budowlany” jest bardzo szerokie i nie jest jednorodne pod względem właściwości fizycznych, dotyczy to również właściwości materiałów w odniesieniu do wody.
Niektóre materiały są nasiąkliwe i nie zmieniają właściwości pod wpływem wody, o ile wyłączymy z rozważań korozję chemiczną, jak np. metale, szkło, zbite kamienie naturalne, leiznę kamienną, materiały bitumiczne, niektóre tworzywa sztuczne.
Znaczna część materiałów budowlanych, stosowanych w zewnętrznych przegrodach budynków takich jak: cegła ceramiczna, wapienno-piaskowa, ceramika poryzowana, betony kruszywowe i komórkowe, gipsy, zaprawy ma budowę porowatą, przy czym pory mogą być połączone między sobą systemem kanalików (kapilar) lub częściowo oddzielone ściankami (ciała kapilarno-porowatych);
Odmienną budowę mają np. wyroby z wełny mineralnej (budowa włóknista) lub styropian (budowa komórkowa).
Niektóre materiały kapilarno-porowate: betony kruszywowe o komórkowe, gipsy, zaprawy powstają w trakcie mokrych procesów produkcyjnych lub ulegają zawilgoceniu podczas budowy (cegła ceramiczna) i po wbudowaniu w przegrodę budowlaną powinny mieć zapewnione wysychanie, ale zdarza się zawilgocenie przegród budowlanych z materiałów początkowo suchych w warunkach eksploatacji, szczególnie w przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.


(…)

… sezonu ogrzewczego:
QL(m)=0,024*ØL*N*Ld(m) [kWh/miesiąc]
ØL - średni dobowy strumień ciepła wydzielanego przez człowieka [W]
N - liczba os. w danym mieszkaniu
Zysk ciepła od ciepłej wody użytkowej:
QCW(m)=0,024*(DØcw+ØcwN)*Ld(m) [kWh/miesiąc]
DØcw - uśredniony strumień cieplny od ciepłej wody użytkowej, odniesiony do jednego mieszkania [W]
Øcw - uśredniony strumień cieplny od ciepłej wody użytkowej…
… znajdującej się w materiale do objętości materiału suchego:
gdzie: - wilgotność objętościowa [%] - masa próbki wilgotnej [kg,g] - masa próbki po wysuszeniu do stałej masy [kg,g] - gęstość wody [kg/m3,g/cm3] - gęstość objętościowa badanego materiału [kg/m3,g/cm3] - wilgotność masowa [%]
Procesy cieplno-wilgotnościowe w materiałach budowlanych:
- przewodzenie ciepła- sorpcja wody- kapilarny ruch wody…
… lub błonkowa w materiałach budowlanych występuje na rozwiniętej powierzchni porów i kapilar materiału. Zjawisko to związane jest z istnieniem tzw. sił van der Waalsa oddziaływujących na cząstki gazu w pobliżu powierzchni ciała stałego.
Sorpcja wody polega na pochłanianiu pary wodnej z otaczającego powietrza przez materiały porowate, dąży do wyrównania wilgotności próbki ze znanym poziomem wilgotności…
… izoterm sorpcyjnych, mogą powodować błędne wyniki.
Zjawisko charakteryzuje izoterma sorpcji
na powierzchni między fazowej ciało stałe-gaz zawsze w pewnym stopniu występuje adsorpcja gazu spowodowana dostawaniem się poszczególnych bezładnie poruszających się cząsteczek gazu w zasięg działania sił van der Waalsa. (oddziaływania międzycząsteczkowe- inne niż wiązania chemiczne, siły wiążące atomy…
… fizycznych lub faz stałych lub ciekłych. Adhezji nie należy mylić z kohezją, która jest zjawiskiem związanym z oddziaływaniami międzycząsteczkowymi występującymi „w głębi” a nie na powierzchni danego ciała.
SEZONOWE ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO DO OGRZEWANIA WG PN-B-02025; Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku mieszkalnego i zamieszkania zbiorowego E jest obliczany zgodnie normą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz