Charakterystyka NATO - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka NATO - wykład - strona 1 Charakterystyka NATO - wykład - strona 2 Charakterystyka NATO - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Organizacje międzynarodowe 4.01.2011
NATO
Geneza
Na NATO jego genezę a także późniejszy rozwój można patrzeć z 2-óch perspektyw:
amerykańskiej
europejskiej
Mamy do czynienia nie tyle z innym interesem ale z innym postrzeganiem priorytetów organizacji. Tak samo było na samym początku. Po II WŚ Europa jak tlenu potrzebowała amerykańskiej pomocy gospodarczej. W Europie nie myślano o systemie bezpieczeństwa jako o systemie opartym na USA. Wierzono, przynajmniej na samym początku, że rolę takiego strażnika bezpieczeństwa będzie pełniło ONZ - po to ją powołano.
Osobą, która sobie uświadomiła, że ONZ niekoniecznie spełni te punkty był Winston Churchill, który był bardzo przewidującym politykiem. W liście z '45roku do Trumana wskazał 2 istotne powody dla których USA powinno zostać zaangażowani militarnie w Europie:
powstrzymywanie ekspansji komunizmu, która się rozpoczynała po zakończeniu II WŚ. Było pozoru wolności w Polsce. Ciągle nie wiadomo było w Polsce jako kształt przyjmie Rząd Jedności Narodowej, Czechosłowacja ciągle pozostawała państwem wolnym, przynajmniej w teorii i w nadziejach swoich. Amerykańska obecność na kontynencie europejskim miała służyć przede wszystkim powstrzymaniu tej ekspansji. konieczność reintegracji w sensie politycznym, militarnym państw pokonanych w II WŚ → Niemiec i Włoch przede wszystkim. Churchill zachęcał Trumana do zaangażowania się w Europę natomiast z drugiej strony była taka życzliwa neutralność. Tzn Truman utrzymywał wojska amerykańskie w Europie natomiast zakładał, że nie będzie to stan permanentny, że Europejczycy będą się w stanie bronić się sami. Ta postawa amerykanów do '48 roku utrzymywała się, rzeczywiście amerykanie niechętnie podchodzili do potencjalnego zaangażowania politycznego i militarnego w Europie. To było przejawem doktryny Monroe, a więc doktryny ograniczenia zainteresowania amerykańskiego do kontynentu europejskiego. W kontekście rozwoju, genezy NATO → doktryna Trumana → celem politycznym USA jest wspieranie wolnych narodów, które opierają się presji zewnętrznej lub próbom przejęcia siłą władzy nad nimi przez uzbrojone mniejszości. Celem USA było wspieranie narodów walczących. Doktryna Trumana nie przewidywała wyzwolenia krajów Europy Środkowo- Wschodniej spod okupacji sowieckiej. Doktryna Trumana skierowana była do Grecji i Turcji jako potencjalnych kolejnych celów ekspansji ZSRR. Było to wsparcie polityczne i ekonomiczne wyrażone w planie Marshalla. Plan Marshalla wyraźnie uzależniał zaangażowanie gospodarcze USA w Europie od zjednoczenia wewnątrz europejskiego. Idea była taka że my przekazujemy pomoc natomiast europejczycy będą ustalali reguły jej rozdzielania oraz reguły późniejszego funkcjonowania gospodarki europejskiej.

(…)

… pod kontrolą władz okupacyjnych → całkowicie nie do przyjęcia. z Francji → Plan Plevena - projekt utworzenia Europejskiej Wspólnoty Obronnej → stworzenie armii europejskiej na zasadzie korpusów, dowództwo europejskie ponadnarodowe, państwa miały nie mieć wpływu na dowództwo tej armii europejskiej. Kontrolę nad Europejską wspólnotą Obronną miała sprawować Europejska Wspólnot Polityczna. Projekt dosyć ciekawy…
… projektach uczestniczą. Koncepcji Bevina, czyli tworzenia sojuszy dwustronnych przeciwne były Stany Zjednoczone. W efekcie z inspiracji amerykańskiej chociaż bez udziału USA 17.III.1948 podpisano Traktat Brukselski. Traktat Brukselski był klasycznym sojuszem wojskowym, a więc systemem bezpieczeństwa opartym na casus foederis - klauzula, która zrównuje napaść na 1 członka sojuszu z napaścią…
….” W lipcu '48 roku rozpoczęto negocjacje traktatu (no i facet nie dokończył tego mówić;)
Podstawowym problemem w kontekście negocjacji Paktu Pn-atlantyckiego jest problem relacji zobowiązań wynikających z członkostwem w NATO do zobowiązań wynikających z członkostwa w ONZ. Głównym organem odpowiedzialnym za pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe jest Rada Bezpieczeństwa w związku z tym zobowiązania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz