Budowa mikroskopowa kości

Nasza ocena:

3
Pobrań: 952
Wyświetleń: 4179
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa mikroskopowa kości - strona 1

Fragment notatki:

BUDOWA MIKROSKOPOWA KOŚCI A) KOŚCI DŁUGIE - w tych kościach tkanka kostna występuje w dwóch postaciach: istoty zbitej i gąbczastej.
W ISTOCIE ZBITEJ znajdują się liczne, przeważnie podłużnie biegnące KANAŁY HAVERSA, które łączą się z kanałami odżywczymi. Dookoła każdego kanału leżą koncentrycznie ułożone blaszki kostne tworzące UKŁAD HAVERSA tzw. OSTEON. Między osteonami znajdują się blaszki wstawne. Na obwodzie kości długich blaszki kostne biegną równolegle do obwodu kości i są to tzw. BLASZKI ZASADNICZE. Na obwodzie kości znajdują się jeszcze kanały VOLKMANA, które wprowadzają naczynia krwionośne z okostnej w głąb kości. Istota zbita otacza centralnie położoną JAMĘ SZPIKOWĄ, wypełnioną szpikiem kostnym żółtym. W nasadach istota zbita tworzy cienką powłokę tzw. ISTOTĘ KOROWĄ otaczającą istotę gąbczastą.
ISTOTA GĄBCZASTA składa się z beleczek kostnych ograniczających przestrzenie tzw. CEWKI KOSTNEJ wypełnionej szpikiem kostnym czerwonym. Beleczki te mają różna grubość i ułożone są równolegle do kierunku działania sił mechanicznych.
B) KOŚCI PŁASKIE - istota zbita tworzy tu dwie blaszki: zewnętrzną i wewnętrzną ( blaszkę szklistą ).
C) KOŚCI PNEUMATYCZNE - zawierają w sobie jamy wyściełane błoną śluzową. Znajdują się tylko w czaszce.
D) OKOSTNA - składa się z warstwy zewnętrznej WŁÓKNISTEJ, z której wnikają do kości WŁÓKNA SHARPEYA z warstwy wewnętrznej , która zawiera w okresie tworzenia kości osteoblasty(komórki kościotwórcze).
E) ŚRÓDKOSTNA - wyścieła jamę szpikową kości długich.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz