Biochemia - wykład 2

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biochemia - wykład 2 - strona 1 Biochemia - wykład 2 - strona 2 Biochemia - wykład 2 - strona 3

Fragment notatki:

­­­­ Witamina C Witamina C jest pochodną glukozy, we wszystkich organizmach zwierzęcych poza naczelnymiNaczelnymi i świnką morską. Witamina C jest wytwarzana w tzw. szlaku kwasów uronowych. U tych organizmóworganizmów, u których wspominałem występuje blok metaboliczny, wskutek tego na pewnych etapach witamina C powstawaćtego witamina C nie może być syntetyzowana i nie może tego witamina C nie może powstawaći musi być dostarczona. Kluczowe znaczenie mają dwa atomy wodoru. Witamina C może bardzo łatwo oddawać te atomy wodoru, albo redukować pewne związki samemu się utleniając lub te atomy wodoru przyjmując, czyli się redukując.redukując inne związki, a sama się utlenia lub przyjmując te atomy wodoru, czyli się redukuje.
Źródła:
Pokarmy pochodzenia roślinnego:
Czarna porzeczka
Aronia - szczególnie modny owoc w latach 50-tych
Owoce cytrusowe
Papryka
Zielona sałata
Cebula - zawarte w niej olejki eteryczne wzmagają wydzielanie żółci
Ponieważ witamina C jest zaangażowana w szereg przemian biochemicznych, to gdybyśmy byli ludożercami to moglibyśmy sobie dostarczyć witaminę C zjadając pewne narządy a jak już mielibyśmy się szczególnie na coś nastawić to powinny być to:
Nadnercza - ale tych nadnerczy objętościowo nie jest dużo więc dobrym źródłem są:
Wątroba Nerki O O
Śledziona C C
Mózg HO—C utlenienie O C HO—C redukcja O C HC C
HO—CH HO—CH
CH2OH CH2OH
Ta zawartość wit. C w korze nadnercza jest tak duża, że dawniej był to jeden z testów służący ocenie hormonu adrenokortykotropowego w surowicy (to są metody historyczne). zasadę tej historycznej metody przedstawiono niżej).
Jeśli zabierzemy z kwasu askorbinowego dwa atomy wodoru, czyli witamina C zredukuje jakiś inny związek to sama utleni się do kwasu dehydroaskorbinowego. Z tego wynika, że podstawowa funkcja wit. C to jest funkcja antyoksydacyjna.
Z tego wynika, że witamina C należy do tej grupy związków, które działają jako antyoksydanty, a mam na myśli beta karoten oraz tokoferole. Niemniej podstawowa różnica między nimi polega na tym, że zarówno beta karoten jak i tokoferole działają w fazie lipidowej komórki, są to substancje rozpuszczalne w tłuszczach, również w osoczu są transportowane z lipidami,

(…)

…: - niedobór wit: B6, B12, kwas foliowy.
Największe znaczenie ma populacja ludzi starych - z reguły niedobór wszystkich tych witamin.
Jakie ma to znaczenie? Jeśli wyrazić to jako iloraz szans 1, czyli prawdopodobieństwo choroby niedokrwiennej serca u osoby z prawidłowym stężeniem homocysteiny. To jeśli to stężenie wzrośnie nam o 5 mol, a normalne przyjmuje się, że jest poniżej 15 umol/l, to iloraz szans…
… B12. Jedną z form wit. B12 jest metylokobalamina (witamina B12 + rodnik metylowy). Powstaje ona z kobalaminy przez metylacjemetylację, a dawcą grupy metylowej jest metylo FH4 (to czwarta pochodna kwasu foliowego, którą poznajemy). MetynyloMetenylo powstawał przez utlenienie metyleno tetrafolianumetylenotetrahydrofolianu. Natomiast metylotetrahydrofolian powstaje przez redukcjeredukcję…
…, czyli jedna z tych pierwszych reakcji, które były omawiane w aktywacji kwasu foliowego. Powstaje pytanie; po co ta witamina B12 jest taka zachłanna i zabiera grupę metylową tetrahydrofolianowi?
Rodnik formiminowy - ta przemiana jest niezwykle istotna w metabolizmie aminokwasu histydyny, histydyna w metabolizmie swojego szkieletu węglowego kończy żywot jako alfa ketoglutaran w cyklu Krebsa, alfa ketoglutaran powstaje…
… oraz w okresie ciąży (do 12 tygodnia) dawki kwasu foliowego 10x większewiększej, tj. 4mg/dobę.
Witamina B12 - kobalamina Wchodzi ona w skład koenzymów kobamidowych. Główny rdzeń tej cząsteczki tzw. pierścień korynowy jest bardzo podobny do rdzenia tetrapirolowego, występującego w hemoglobinie, ale zamiast Fe znajdujemy tu kobalt, to jest jedyna znana funkcja biologiczna kobaltu (pierwiastek śladowy).
Struktura…
….
Przechodzimy do dwóch ważnych witamin, których metabolizm jest dosyć skomplikowany, nawzajem się przenikający. Jest to proste do zrozumienia a trudne do nauczenia się na pamięć. Kwas foliowy
Jest związkiem zbudowanym z trzech cegiełek, jedna to kwas glutaminowy, druga to kwas p(para)-aminobenzoesowy, trzecia to pochodna pterydyny (kwas pteroiloglutaminowy). Dla naszych dalszych rozważań ważne są dwie pozycje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz