Astma - omówienie

Notatkę dodano: 02.09.2013,
Pobrań: 1,
Wyświetleń: 147
Podgląd dokumentu

ASTMA

KLASYFIKACJA ASTMY

Klasyfikacja etiologiczna

Astma atopowa (zewnątrzpochodna) - extrinsic asthma , występuje w połączeniu z co najmniej jedną spośród innych alergicznych chorób atopowych (AZS, alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka, alergia pokarmowa).Mechanizm patogenetyczny- reakcja alergenu (antygenu) z IgE na powierzchni mastocytów i bazofilów. Reakcja typu natychmiastowego. U ponad 90% chorych podłoże atopowe.

DIAGNOSTYKA ASTMY

Objawy podmiotowe: duszność, świszczący oddech, kaszel i uczucie ściskania w klatce piersiowej (zazwyczaj suchy ze skąpym odksztuszaniem śluzowej wydzieliny), objawy po kontakcie z alergenem, sezonowa zmienność objawów, obecność w rodzinie astmy lub innych chorób atopowych; Cechy objawów zdecydowanie potwierdzające wystąpienie astmy: a/ zmienność; b/występowanie po narażeniu na nieswoiste czynniki drażniące (dym tytoniowy, śmiech, wysiłek fizyczny, silne zapachy); c/nasilenie w nocy oraz ustępowanie pod wpływem właściwego leczenia

Test prowokacji oskrzelowej (histamina, metacholina)

Eozynofilia krwi obwodowej (rozpoznawanie i monitorowanie skutków leczenia -jednak nieswoiste)

Testy alergiczne - nie wpływają na rozpoznanie, pozwalają ustalić na jakie alergeny chory jest uczulony i umożliwiają zapobieganie ekspozycji. Warunkiem potwierdzającym obecność astmy jest współwystępowanie objawów klinicznych choroby (ok. 30% populacji ma dodatnie testy skórne na różne alergeny ale kliniczne objawy astmy oskrzelowej występują tylko u ¼ z nich)