Anatomia człowieka - Wykład 7

Nasza ocena:

3
Pobrań: 532
Wyświetleń: 2429
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Anatomia człowieka - Wykład 7 - strona 1 Anatomia człowieka - Wykład 7 - strona 2 Anatomia człowieka - Wykład 7 - strona 3

Fragment notatki:


Każdy cykl pracy serca generuje jedno uderzenie. Ich rytm określa się potoczną nazwą pulsu. W normalnych okolicznościach serce bije z częstotliwością 70 uderzeń na minutę (w stanie spoczynku), więc przeciętny puls wynosi 70. Można go dobrze wyczuć w wielu miejscach ciała, choć najczęściej sprawdza się go poprzez dotknięcie dowolnym palcem (za wyjątkiem kciuka) wewnętrznej strony nadgarstka lub sercowej arterii biegnącej wzdłuż szyi. Wyczuwany w ten sposób „puls" to w rzeczywistości zmiany średnicy naczynia krwionośnego w chwili, gdy przepływa przez nie krew. Częstotliwość rozszerzania się naczyń krwionośnych dokładnie pokrywa się z cyklem pracy serca. Ciśnienie panujące w naczyniach włosowatych jest dużo niższe niż w tętnicach, zaś w żyłach jest ono praktycznie zerowe. Krew krąży w żyłach w wyniku skurczów mięśni szkieletowych. Kiedy poruszasz rękami, nogami bądź tułowiem, Twoje mięśnie ulegają skurczom, „masując" żyły i pozwalając na przepływ krwi. Dodatkowo w żyłach znajdują się zastawki, pozwalające krwi płynąć tylko w jedną stronę i zapobiegające jej cofaniu. Dzięki temu za każdym razem, gdy jest ona przemieszczana, płynie w stronę serca. Wszystkie żyły zbiegają się w dwóch największych — żyle głównej górnej i żyle głównej dolnej. Żyły krwioobiegu wielkiego tworzą trzy układy łączące się samodzielnie z sercem: żyły serca, układ żyły głównej górnej- vena cava superior ; układ żyły głównej dolnej. Żyła główna górna powstaje jako zlewisko dwóch żył ramieniowo-głowowych ( venae brachiocephalicae ) prawej i lewej i uchodzi do prawego przedsionka. Rozpoczynają się w tzw. kącie żylnym- angulus venosus (efekt połączenia się żyły szyjnej wewnętrznej ( vena jugularis interna ) z żyłą podobojczykową ( vena subclavia ) na poziomie stawów mostkowo-obojczykowych. Żyła główna górna otrzymuje krew z głowy, szyi i kończyny górnej. Z klatki piersiowej dochodzi do niej krew za pośrednictwem żyły nieparzystej - vena azygos. Żyła główna dolna- vena cava inferior powstaje na poziomie kręgu L5 z połączenia żył prowadzących krew z kończyn dolnych. Dopływy żyły głównej dolnej odpowiadają gałęziom aorty zstępującej i towarzyszą im. Natomiast żyły prowadzące krew z żołądka, jelit,, trzustki, śledziony i pęcherzyka żółciowego łączą się we wspólny pień żyły wrotnej - vena portae. Dochodząc do wątroby dzieli się ona na gałąź prawą i lewą. Po jej opuszczeniu staje się żyłą wątrobową i wpada do żyły głównej dolnej. Aorta zstępująca : aorta piersiowa (zaczyna się na wysokości III/IV kręgu piersiowego i na wysokości XII kręgu przechodzi w aortę brzuszną) - przebiega na lewo od kręgosłupa i przełyku. Aorta piersiowa po przejściu przez rozwór aortowy przepony przechodzi w aortę brzuszną. Do tętnic klatki piersiowej należą: tętnice piersiowe wewnętrzne i tętnice międzyżebrowe tylne oraz przeponowe górne. Tętnica piersiowa wewnętrzna (a. thoracica interna) oddaje gałęzie ścienne i trzewne (grasiczne , oskrzelowe- rami bronchiales), tętnicę osierdziowo-przeponową.


(…)

…. Tętnica piersiowa wewnętrzna (a. thoracica interna) oddaje gałęzie ścienne i trzewne (grasiczne , oskrzelowe- rami bronchiales), tętnicę osierdziowo-przeponową.
Aorta piersiowa (a. thoracica) oddaje odgałęzienia do drzewa oskrzelowego, przełyku i śródpiersia. W obrębie jamy brzusznej- gałęzie boczne. Gałęzie końcowe, które unaczyniają miednicę małą i kończyny dolne, tworzą obustronnie silne pnie udowe…
… klatki piersiowej oraz brzucha, miednicy i kończyn dolnych), przebija przeponę i po wejściu do jamy brzusznej kończy się na poziomie 4/5 kręgu lędźwiowego
Łuk aorty: z prawej strony ( na wysokości prawej drugiej chrząstki żebrowej) odchodzi pięń ramieniowo-głowowy ( od przodu graniczy z grasicą, od tyłu z tchawicą) - truncus brachiocephalicus, który dzieli się ( na wysokości stawu mostkowo-obojczykowego…
… i et zewnętrzną- (a.carotis externa); Tętnice podobojczykowe zaopatrują w krew obydwie kończyny górne; t. ramieniowa na wysokości stawu łokciowego dzieli się na t. łokciową (a. ulnaris) i promieniową (a. radialis)
Droga krwi w organizmie:
Natleniona krew (oksyhemoglobina) z płuc poprzez żyły płucne kieruje się do lewego przedsionka- krew czerwona.
Skurcz lewego przedsionka- natleniona krew poprzez…
… się opuszką aorty- bulbus aortae zbudowaną z trzech zatok; od przodu kontaktuje się z mostkiem , od tyłu z zatoką poprzeczną osierdzia; prawa ściana aorty uwypukla się w prawo- tu uderza najsilniej prąd krwi i tu powstaje tętniak - aneurysma, w lewo ku tyłowi jako łuk aorty - arcus aortae (zaopatruje głowę szyję, kończyny górne) ku dołowi jako aorta zstępująca - a. descendens,(zaopatruje trzewia i ściany…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz