Alergeny i choroby alergiczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Alergeny i choroby alergiczne - strona 1 Alergeny i choroby alergiczne - strona 2

Fragment notatki:

Alergeny to cząsteczki białkowe, które powodują nieprawidłową reakcję układu immunologicznego, czyli są przyczyną alergii. Należą do nich: substancje pokarmowe i lotne (pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni), związki chemiczne, drobnoustroje, pasożyty, jady owadów (pszczoły, osy, szerszenie). Niektóre alergeny występują w środowisku pracy i mogą być przyczyną tzw. alergii zawodowych. Najprostszym sposobem leczenia alergii jest unikanie alergenów, które ją powodują.
Alergia na roztocza
Alergia na roztocza kurzu domowego jest jedną z najczęściej występujących reakcji alergicznych. Powodują ją alergeny, które znajdują się w odchodach pajęczaków. Paradoksalnie - nawet czyste i posprzątane mieszkanie, w którym nie ma kurzu, nie gwarantuje, że u osoby uczulonej nie pojawi się reakcja alergiczna. Dzieje się tak, ponieważ idealnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy i pleśni są przewody wentylacyjne mieszkań z centralnym ogrzewaniem i klimatyzacją. Ponadto rozwijają się one na gładkich powierzchniach tapicerowanych, wykładzinach oraz meblach. Alergeny, które powodują alergię na roztocza pasożytują na złuszczonym ludzkim i zwierzęcym naskórku oraz w niektórych produktach spożywczych.
Alergia na sierść
Alergia na sierść zwierząt dotyczy aż 15% społeczeństwa, z czego największa ilość osób uczulona jest na sierść kota, a dokładniej mówiąc na znajdujące się w niej alergeny, czyli złuszczony naskórek, mocz czy resztki śliny. Zawierają one specjalny rodzaj białka, który powoduje reakcję alergiczną. Jeśli osoba uczulona na sierść zwierzęcia, nie potrafi rozstać się ze swoim ulubieńcem, zaleca się, by usunęła ona ze swojego domu dywany, meble tapicerowane, dbała jak najwięcej o higienę swojego zwierzęcia i nie pozwalała mu na pozostawanie w miejscu, w którym śpi.
Alergia na pyłki roślin
Alergia na pyłki roślin pojawia się tylko w określonych warunkach. Reakcja alergiczna pojawia się, jeśli:
alergeny pochodzą od roślin wiatropylnych,
pyłki roślin są lekkie i mogą swobodnie roznosić się w powietrzu na duże odległości,
alergeny występują w przestrzeni, w której znajduje się alergik,
stężenie pyłków roślin jest wysokie lub bardzo wysokie.
Alergeny zawarte w zarodnikach grzybów pleśniowych
Alergeny środowiskowe, które występują w grzybach pleśniowych, mogą być przyczyną alergii przez cały rok, ale objawy alergii nasilają się zazwyczaj w lipcu i sierpniu. Ten rodzaj alergenów występuję pod niewidzialnymi dla ludzkiego oka postaciami nie tylko w środowisku naturalnym, ale także w w źle wentylowanych łazienkach, piwnicach, saunach, klimatyzatorach, nawet w roślinach doniczkowych. 
Szacuje się, że na alergię w zależności od postaci choroby choruje od 10-30% populacji. Najczęstszą postacią alergii jest obecnie alergiczny nieżyt nosa, który często współwystępuje z astmą oskrzelową lub wyprzedza jej pojawienie się. Innymi częstymi postaciami alergii jest katar sienny, astma, całoroczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych jednostek chorobowych.

(…)

… atopowe zapalenie skóry. Do najczęstszych z nich należą:
infekcje,
czynniki drażniące,
zbyt częste kąpiele, zwiększoną temperaturę i poty,
stres emocjonalny
alergeny.
Najczęstszym alergenem pokarmowym atopowym zapaleniu skóry, który nie stanowi więcej niż 10% są jaja, mleko, owoce morza takie jak krewetki, ryby, orzechy, pszenica oraz soja.
Zasadniczą rolę w patogenezie tej choroby odgrywa…
…, traw i chwastów. Choroba charakteryzuje się napadami kichania, swędzenia nosa, zwiększoną ilością wodnistej wydzieliny w nosie i uczuciem jego "zatykania" tzw. blokady nosa, która utrudnia oddychanie. U niektórych pacjentów dochodzi także do upośledzenia węchu. W przebiegu zapalenia alergicznego błony śluzowej nosa często mamy do czynienia z silnymi bólami głowy, może pojawić się wtórne zapalenie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz