Aleksander Fredro - życiorys

Nasza ocena:

3
Pobrań: 343
Wyświetleń: 1603
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Aleksander Fredro - życiorys - strona 1 Aleksander Fredro - życiorys - strona 2 Aleksander Fredro - życiorys - strona 3

Fragment notatki:

Aleksander Fredro - Urodził się 20 czerwca 1793 u stóp Kar pat (w Surochowie ) w bogatej rodzinie szlacheckiej (niegdyś senatorskiej). - Nauki pobierał w domu rodzinnym, nigdy nie uczęszczał do szkół publicznych. W 1806 w pożarze dworu w Beńkowej Wiszni zginęła jego matka, Marianna Fredrowa . Ojciec, Jacek hrabia Fredro , przeniósł się wraz z nim do Lwowa . - W 1809 (w wieku 16 lat) zaciągnął się do armii Księstwa Warszawskiego , później był w wojsku Napoleona .
- Wziął udział w wyprawie Napoleona na Moskwę (otrzymał wówczas Złoty Krzyż Virtuti Militari ). - W latach 1813 - 181 4 przebył całą kampanię napoleońską jako oficer ordynansowy w sztabie cesarza. - Został odznaczony Krzyżem Legii Honorowej . - W 1815 , po abdykacji Napoleona, wrócił do domu i gospodarował w rodzinnym majątku Beńkowa Wisznia. Opuszczając Paryż po klęsce Napoleona, Aleksander hr. Fredro napisał: Wyjechaliśmy razem, z odmiennych pobudek: Napoleon na Elbę, ja zasię do Rude k . - Wstąpił do lubelskiej loży wolnomularskiej . - W 1818 , mając 25 lat, napisał pierwszą ważną komedię, " Pan Geldhab ". Sztuka, napisana z dużym humorem i wdziękiem, opowiada o perypetiach młodego szlachcica starającego się o rękę córki tytułowego dorobkiewicza, usiłującego jednocześnie wydać ją za księcia. - 8 listopada 1828 , po jedenastu latach starań, poślubił w kościele w Korczynie właścicielkę zamku w Odrzykoniu , Zofię de domo hrabinę Jabłonowską , primo voto hrabinę Skarbkową. - Po śmierci ojca, przejął i pomnożył odziedziczony majątek. Był już wtedy autorem kilkunastu komedii. - Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk . - W 1832 przechowywał w swoim majątku dwóch powstańców z Wielkopolski, którzy w obawie przed represjami ze strony władz pruskich schronili się w Galicji . - Zmarł we Lwowie 15 lipca 1876 , został pochowany w rodzinnej krypcie kościoła w Rudkach koło Lwowa .
Twórczość W jego twórczości można zauważyć dwa okresy - pierwszy ograniczony jest datami 1818 - 1835, drugi zaś - zaczyna się od 1855 roku. W pierwszej fazie pisarstwa powstały jego najsłynniejsze komedie, m.in. Zemsta, Śluby panieńskie, Pan Jowialski. Pod wpływem wzmożonej krytyki Fredro zaprzestał jednak pisarstwa. Drugi etap to ponowny debiut pisarza. W tym czasie stworzył np. Rewolwer oraz Wielkiego człowieka do małych interesów. Jeden ze znawców twórczości Fredry napisał kiedyś, iż w okresie romantyzmu, gdy inni twórcy pisali dramaty narodowowyzwoleńcze, Fredro się śmiał. Było on człowiekiem wyjątkowo inteligentnym, znającym doskonale języki obce, potrafiącym z humorem korzystać ze swojej wiedzy. Miał talent do wyśmiewania innych, czynił to jednak w sposób łagodny, bez zbędnego krytykanctwa. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz